Re:пост

joomla

Зробимо в Южному "Писанковий гай"! Долучайтеся до акції!

Писанка, крашанка, мальованка, дряпанка, крапанка…
І це все про таке знайоме з дитинства і просте яйце. Воно повік є у кожній хаті,завжди рятує голодних холостих чоловіків і приходить на допомогу спритним господиням.

Але що ж ми насправді знаємо про цей символ Великодня? Чи досить просто покрасити яєчка цибулинням або причепити на нього наліпку з магазину?

За давньою українською легендою, писанки людям принесли птахи, як подяку за те, що ті не дали їм загинути суворої зими. Відтоді з приходом Великого весняного дня люди почали писати писанки. Вони вірили, що птахи знають більше від них, знають тайну життя, бо в собі носять яєчка – символ народження, воскресіння. Тому у писанці зосереджена чарівна магічна сила, яка наділена особливою святістю приносити добро, щастя, любов, достаток.


У наших предків яйце було символом весняного відродження природи, зародження життя, продовження роду. За іншим давнім сказанням, найперше яйце мало всередині не жовток з білком, а зародок цілого світу. Життя, яке зберігалось в яйці, потрібно було захистити від злих сил, тому тонку  шкаралупку яйця покривали фарбою, різноманітними малюнками-символами.

Кожен колір та символ на писанці має своє особливе значення. Та наші пращури на цьому дуже добре зналися, тому коли сідали розписувати яйця, то робили персональні обереги всім членам родини з чітко прописаною інформацією. Писанку навіть можна назвати великодньою листівкою, бо тим, хто розуміється на знаках і символах, одразу стає зрозуміло, що хотів сказати автор саме цим яєчком.


Наприклад, червоне яйце означає радість життя, любов до молодих, надію на одруження. Жовте яйце означає місяць і зорі. Блакитне яйце – небо, повітря, здоров'я. Зелене – відкриття природи, багатство і плодоріддя землі, врожай. Чорне з білим – поминання душ померлих, подяка за охорону від  злих сил.

Що стосується символів, то ті, які зображали сонце, були одними з найпоширеніших на всій етнічній території України та інших стародавніх цивілізаціях.  Були і лікувальні символи: сосна, соняшник. Символи продовження роду - це квіти, кохання – зозуля і смерека. Символи витривалості та сили – вербова гілка та калиновий лист.


Що казати? Надбання і знання наших предків нескінченні, культурна спадщина українців невичерпна. Але чи є в нас заклопотаних сучасних українців ЧАС на те, щоб хоча б трошки підняти завісу над нашим історичним корінням і добре роздивитися хто ми є насправді?

Тому, я щиро запрошую усіх небайдужих южненців та гостей нашого сонячного міста, які завітали до нас на травневі свята, долучитися до унікальної для Южного народної акції «ПИСАНКОВИЙ ГАЙ».
6 травня, о 13.00, чекаємо на всіх охочих на малій площі біля Палацу культури «Дружба» з власноруч розписаними великодніми яєчками.
Створимо неповторну весняну атмосферу Великодня разом!

 Ольга Шегида

 

 
 
Яндекс.Метрика