Re:пост

joomla

Як бути фермером в Одеській області, а як в ЄС

Golovna_polay.JPG — 84.06 KбІсторія фермерсьтва в Одеській області дорівнює Незалежності України. 25 років тому на полях Одещини з’явилися перші фермерські господарства з людьми, які вирішили у прямому розумінні їсти свій власний хліб. За чверть століття, як розповідають самі фермери, в Україні не було побудовано системи підтримки фермерів, яка б надавала справжню допомогу, а не діяла фіктивно. 

Місто Южний оточує не тільки Чорне море, а ще й поля одного з найуспішніших фермерів Одещини – Олександра Бідного. Проте кожен успіх у фермерській справі – заслуга виключно самого підприємця, не бізнесмена, а трудівника, людини, яка не перепродає, не скуповує, а вирощує, дбає та збирає все сама.

Южний з однієї сторони межує із морем, з іншої - з фермерськими угіддями. Перші фермерські господарства з’явилися тут ще у 1991 році.

IMG_7400.JPG — 37.36 Kб

На фото: місто Южний

В Одеській з перших років незалежності за державною програмою було виділено від 7 до 8 % земель для фермерських господарств. Основні культури, які вирощують фермери – на півночі так званий «борщ» – овочеві культури та на півдні – зернові та злакові.

yypiz6oQ4r4.jpg — 90.19 Kб

Фото Віктора Красюка

Фермерських господарств в Одеській області зареєстровано більше 5 тисяч, реально працюють 4,800. Як розповів голова асоціації фермерів Одещини, така розбіжність з’являється завдяки бюрократичній системі у державі:

- Реєстрація документів, оформлення землі, відводу ділянки, акт виготовлення проекту визначення кордону територій, оборот капіталу в рік – теж затримують час оформлення, - розповідає Афанасьєв Григорій – член Ради Асоціації фермерів та приватних землевласників України.
Також у своєму інтерв’ю Григорій Федорович зазначив, що фермери ведуть свою діяльність на землі – їх бізнес чесний. Від роботи фермерів залежить життя всіє країни.

uutAgkheRYQ.jpg — 91.40 Kб

Фото Віктора Красюка

Підтримка фермерів України - офіційна інформація:

Український державний фонд підтримки фермерських господарств уповноважений надавати фермерам допомогу. У 2016 році держава через цей фонд готова надати аграріям лише 15,8 мільйонів гривень. Гроші вже умовно розподілені по областях, тож потенційно доступна сума не дуже велика, а бажаючих багато.
Звіт опублікований на сайті фонду за 2015 рік розповідає куди пішли надані державою гроші - 25 млн. 600 тис грн. Їх захотіли отримати 188 фермерських господарств, на загальну суму 39 551, 10 тисяч гривень.
Після численних засідань комісій та бюрократичних процедур, фінансову підтримку отримали 158 фермерських господарств України. Середня сума підтримки для кожного склала 162 тисяч гривень, проте розраховувати можна і на 250 тисяч гривень.
Цей фонд надає фінпідтримку на поворотній основі, це як безвідсотковий кредит на 5 років, тільки гарантією повернення грошів є застава майна фермера. вказують аналітики Інформаційної кампанії «Сильніші разом!»»

Traktor.jpg — 96.53 Kб

Фото Віктора Красюка

А що кажуть фермери про цю підтримку?

Програми існують, але їх недостатньо, розповідає член Ради Асоціації фермерів та приватних землевласників України:
- Програми вираховується від об’ємів виробництва. Ті, фермери, які виробили продукцію – звітували в податкову про об’єми виробництва, згідно цього, від держави отримують гроші. З іншого боку всі мають рівні права на допомогу, - вважає фермер Григорій Афанасьєв.

Найбільш ефективною програмою підтримки фермерів в Україні Григорій Афанасьєв вважає Закон України 1991 року про селянсько-фермерське господарство, який передбачав пільги для фермерів у вигляді відсутності сплати за оренду землі протягом трьох років. Така норма давала можливість «стати фермеру на ноги». Зараз такої можливості немає.

 - В країні майже немає банківської системи. Банки відбирають ліцензії пачками за порушення. Потрібен особливий банк, який може знати філософію фермерства, потрібно розуміти, який оборот капіталу в рік. Фермери не отримують прибуток, наприклад, взимку, платити процентну ставку складно. Але в наших банках це не відпрацьовано, - зазначає Афанасьєв.

Зі слів Григорія Афанасьєва Фонд підтримки підприємнецтва в Одеській області виділяє по 2 мільйони гривень з бюджету на рік всім підприємствам. На цю суму претендують більше 4 тисяч бажаючих. Проте, щоби купити трактор, потрібно – 10 тисяч доларів, комбайн – 20 тисяч.

IMG_1258.JPG — 89.16 Kб

Фермерство довжиною в незалежність:

Олександр Бідний, фермерські поля якого розташовані навколо Южного, розпочав свою справу 25 років тому. Спершу це був кооператив Візирської селищної ради. Початковий капітал складався з грошей, які були накопичені «на книжках». Викупили техніку у Візирського колгоспу і взяли 600 га землі. Вирощували сільськогосподарські культури: ячмінь, пшеницю, кукурудзу, соняшник.
У 2003 році Олександр очолив підприємство, і за ці роки кількість земель значно збільшилась. Тепер у господарства 3,400 га землі - 8 механізаторів, 2 бухгалтера, загальний склад співробітників – 15 чоловік. Орендують поля поблизу Южного - Сичавського та Любопольської сільської ради.

121113.jpg — 39.55 Kб

Про прибуток від фермерства, Олександр зазначає, що він, звісно ж є, але дуже залежить від кількох факторів: досвіду фермера, погодних умов, курсу долара, системи оподаткування і не тільки:
- Прибуток є, залежно від року. Три роки тому кукурудза принесла прибуток. Але прибуток дуже залежить від всього: погодних умов, курсу долара, наприклад засоби захисту рослин треба закупляти за кордоном, насіння теж там. Бізнес-план писати три роки тому стало неможливо. Спланувати неможливо вже нічого – так і живем, - розповів Олександр Бідний.
Болючою темою є фіксований податок на оренду землі, Олександр зазначає, що він придушує фермерів, адже у 2015 році від був піднятий у п’ять разів. Також несправедливістю, з його слів, є повернення ПДВ, яке для фермерів є особливим: держава забирає з 20% ПДВ у фермерів 85% і лишає їм тільки 15%.

13882324_1637056629956233_316845648026400136_n.jpg — 90.00 Kб

Фото Алени Тхорук

Про цю систему розповів експерт - Баграт Ахіджанов:

- З 01 січня 2016 року діє розподіл коштів ПДВ між держбюджетом та спецрахунками сільгосппідприємств в залежності від виду діяльності в таких пропорціях: за операціями із зерновими і технічними культурами: 85 (державі)/15 (підприємству); за операціями з продукцією тваринництва: 20/80; за операціями з сільськогосподарськими товарами/послугами (крім операцій із зерновими і технічними культурами та операцій з продукцією тваринництва): 50/50».

Скасувати спецрежим планують, каже експерт, це дуже великі кошти витрачаються. За словами старшого наукового співробітника Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Олега Нів’євського, у 2015 році величина пільг по спецрежиму ПДВ для аграріїв склала 39 мільярдів гривень. Тобто цю суму податків держава недоотримала. І наче витрати непрямі, однак суттєві.

Олександр Бідний говорить, що не отримував жодної дотації та підтримки від держави. У 2016 році йому потрібен був самохідний сучасний комбайн «Джон Дір», його вартість - 350 тисяч доларів. За офіційною інформацією від міністра аграрної політики в Україні, існувала програма, за якою фермери могли купити цю техніку на 20% дешевше. Але звернувшись до трьох офіційних дилерів, він взнав, що всі вони вже розкуплені агрохолдингами.

2942090.jpg — 38.25 Kб

На фото: сучасний комбайн "Джон Дір"

За офіційною інформацією від Українського державного фонду підтримки фермерських господарств, за минулий рік Одеська область отримала з бюджету 1838,1 тис. грн.

1 ФГ «Бірлік»; 210 тис.грн
2 ФГ «Потейт - Агро»; 210 тис.грн
3 ФГ «Курсаківське»; 200 тис.грн
4 ФГ «Світлий шлях»; 250 тис.грн
5 ФГ «Сигнал»; 218,1 тис.грн
6 ФГ «ТРОН-3С»; 250 тис.грн
7 ФГ «Оберіг - 2008»; 250 тис.грн
8 ФГ «Гранат»; 250 тис.грн

13495261_1619072285088001_3604320491416608243_n.jpg — 96.64 Kб

Фото Алени Тхорук

Підтримка фермерів: як це роблять у ЄС

Євросоюз на підтримку фермеріва витрачає – 52 мільярди євро, або ж половину свого бюджету.

- У Євросоюзі підтримка фермерів – це не економічний, а соціальний продукт. Ідея підтримки сільсько-господарських виробників , які сидять на дотаційній голці з 50-х років минулого століття. Якщо цю голку забрати – все впаде. Якщо нас влаштовує подібна модель – ок, але ж якщо ми хочемо будувати економіку, яка даватиме податки і буде сильною, то це не для нас, - коментує експерт - Олег Нів’євський.
У Європі діє система дотацій та субсидій з розрахунку на 1 гектар. Це може бути випас худоби, вирощування культур чи взагалі земля може бути пустою. Однак,якщо у них високий рівень дотацій, то і висока ціна оренди за землю.

Також існує система «зелені виплати». Вона для тих, хто використовує методи, які сприятливо впливають на клімат та навколишнє середовище.
Для молодих фермерів, яким до 40 років - особливі субсидії. Але потрібно розпочати свою діяльність не раніше ніж за 5 років до моменту подання на субсидію. Існують ще інші програми підтримки – але ці три види дотування аграріїв є найсуттєвішими.
Щоб отримати фінансову допомогу, треба підтвердити, що сільськогосподарська діяльність є основною для отримувача коштів. В наданні фінансової допомоги можуть відмовити, якщо загальна сума затребуваних виплат менше 100 євро. А також, якщо загальна площа фермерського господарства, яка підпадає під субсидію, становить менше 1 гектара.

Субсидують ферми у ЄС немалими сумами. За даними бази даних моніторингу FADN , яке є репрезентативним для більш ніж 4,9 мільйона холдингів по всьому ЄС, у 2012 році середній розмір субсидій на одну ферму у ЄС становив 11,5 тисяч євро на рік.

Grafik_fermer.jpg — 36.29 Kб

Найбільші платежі на фермі в Словаччині і Чехії, де великі корпоративні господарства відіграють важливу роль. А кожна ферма в Люксембурзі отримала, в середньому, € 63 000 у вигляді субсидій у 2012 році, тоді як в сусідній Бельгії - € 28 000.
Збиткові ферми також субсідують, наприклад у Словаччині. Сумна ситуація не лише у них. Крім Словаччини, є інші країни, де загальні субсидії були близькі або більше доходу сім'ї ферми. Тобто залежність від виплат держави величезна. Така ситуація в Ірландії (96%), Латвії (100%), Естонії (112%), Словенії (156%), Люксембургу (169%), Чехії (177%), Фінляндія (234%) і Швеції (236%).

Дослідники піднімають проблему субсидування у Європі, стверджуючи, що це великі витрати, які підтримують завідомо збиткові ферми. Дослідили аналітики Інформаційної кампанії «Сильніші разом!

 
 
Яндекс.Метрика