Re:пост

joomla

Пам'ятка державного значення Кам'янець-Подільського розвалилася через реставрацію

Біля башти півколом стоять виробничі риштування. Навколо сніг, слідів не видно. Під снігом виглядають брили каміння, котрі звалилися з вежі.

 - Та я тих робітників ще з осені не бачила, - каже жінка, котра на території Кам'янець-Подільської фортеці лопатою відкидає сніг. – Щось там трохи поробили. А зараз немає.

Кам'янець-Подільська фортеця у 1935 році включена до Державного історико-культурного заповідника. Ново-Західну вежу звели 1544-го за всіма правилами тодішнього оборонного мистецтва. Серйозних руйнацій башта зазнала у 1672 році під час турецької облоги. Того ж року була реставрована турками.

1 серпня 2011 року по обіді частина стіни Ново-Західної вежі обвалилася. У той момент у фортеці було близько 50 туристів. Ніхто не постраждав.

- Фактично вежа завалилася від реставрації, - каже гендиректор національного історико-архітектурного заповідника "Кам'янець" Василь Фенцур, 57 років. – У 2005 році під час реставраційних робіт даху не звели. Йшли дощі. Зверху збиралася вода. А ніхто не бачив, що вона затікає під кладку. Взимку вода замерзала. Влітку розмерзалася.

Напередодні обвалу у башту влучила блискавка. Підрядником робіт було Кам'янець-Подільське комунальне підприємство "Комунбуд". На реставраційні роботи витратили 1 млн 200 тис. гривень.

- Ми зверталися і до Президента, і до Азарова, - каже перший заступник Кам'янець-Подільського міського голови Григорій Горшунов. – В травні 2012 року на паперах виділили гроші. Ми просили 4 мільйони, виділили 3 млн 15 тис. гривень. А реально дали 100 тисяч.

Хмельницький підрядник освоїв виділені кошти. Знизу змурували близько 2 метрів стіни. Башта заввишки 18 метрів. Чиновники кажуть, що роботи закінчилися 30 грудня минулого року.


- Ми з офіційним листом звернулися до голови облдержадміністрації Ядухи, - говорить Василь Фенцур. – Нас усно запевнили, що кошти виділять з державного бюджету. Ми власним коштом зробили накриття. З кожним роком витрати на реставрацію будуть зростати. Волога переходить далі, і може обвалитися більше стіни.

Донині ніхто з тих, хто реставрували стіну у 2005 році, не поніс покарання.

- Я приїхав з Дніпропетровщини, - каже турист Володимир Савченко, 43 роки. – Тут просто відчувається дух старовини. Звісно погано, що башта розвалилася. Однозначно треба реставрувати. На Львівщині стільки старовинних замків розвалено. Не хотілося б, щоб і тут так сталося.

У Кам'янець-Подільській фортеці щорічно проходять міжнародні фестивалі та знімають історичні фільми. Востаннє у 2007 році тут знімали "Тараса Бульбу" з Богданом Ступкою у головній ролі.

Михайло ПЕРКОВ.

Джерело: Gazeta.ua

 
 
Яндекс.Метрика