Re:пост

joomla

В України є шанс звільнитись від "газової залежності" від Росії

Україна може отримувати газ не лише з Росії, але й з Європи – для цього треба використовувати газопровід в реверсному режимі.

 Про це пише видання "Вєдомості".

В інтерв'ю виданню "Комерсант-Україна" єврокомісар з питань енергетики Гюнтер Оттінгер відзначив, що реверсні поставки газу в Україну можуть початися зі Словаччини.

"Я очікую, що наступної зими коридор реверсного транзиту газу через Словаччину буде відкритий", зазначив він.

Як пояснила представник Оттінгера Ніколь Бокстайллер, мова йде про зберігання європейського газу в підземних сховищах (ПСГ) України.

Для цього є всі можливості - і юридичні, і технічні, запевняє вона.

"Скоро буде створена робоча група з експертів України та Єврокомісії. Їх завдання - знайти ефективні способи зберігання газу ЄС в ПСГ України. Таким чином, українські сховища "можуть бути використані в якості стратегічного хабу", - пояснює Бокстайллер.

Україна кілька років намагається переглянути газові угоди з Росією.

Ціну поставок – 425 доларів за тисячу кубометрів - керівники країни називають завищеною, а самі контракти - кабальними.

4 березня президенти обох країн, Володимир Путін і Віктор Янукович, провели чергові переговори. Про які-небудь результати сторони не оголошували.

Тому Україна шукає альтернативні джерела постачань.

У травні 2012 року "Нафтогаз України" і німецька RWE уклали рамкову угоду про купівлю-продаж газу.

Поставки в рамках цієї угоди стартували в листопаді 2012 року і поки здійснюються тільки через Польщу, однак домовленості з німецьким газовим трейдером передбачають можливість поставок також через Угорщину.

Словаччина, через яку проходить газопровід, заблокувала реверс по своїй території.

Представник "Нафтогазу" коментувати слова Оттінгера відмовився.

Джерело в компанії стверджує, що з технічної точки зору реверсні поставки газу не представляють особливої складності. Але домовленостей про ціни та обсяги поставок ще немає.

Газотранспортна система України недозавантажена приблизно на 40%.

"Вивільнити частину труб, для того щоб по ним переганяти газ назад, не становить особливої проблеми", - зауважує старший аналітик "Ощадбанк CIB" Валерій Нестеров. "Від перших реверсних поставок вигода України становила близько 20-30 доларів", - додає він.

"Прокачувати газ одночасно в двох напрямках неможливо. Якщо почнуться реверсні поставки газу по цьому напрямку, це буде означати зупинки регулярних поставок газу на Захід", - сперечається директор Інституту енергетичних досліджень Володимир Мілов.

Директор East European Gas Analysis Михайло Корчемкін говорить, що схема реверсних поставок може бути такою: газ перетинає кордон України, а потім відразу повертається назад.

За законом це допустимо, так як газ стає власністю країн ЄС, які вільні самі розпоряджатися ним.

Експерт вказує, що така схема буде вигідна і Європі. Для неї це можливість вибирати необхідні обсяги газу за за умовами контрактів "бери або плати".

"Мова може йти про реверсні поставки 10-15 мільйрдів кубометрів газу в рік", - вважає партнер Greenwich Capital Лев Сников.

За його оцінками, саме стільки приблизно становить середній недобір за контрактами ЄС з "Газпромом".

Україна в 2012 році спожила 54,9 мільярда кубометрів газу, в тому числі 32,9 мільярда кубометрів - російського.

"Якщо допустити, що в середньому Україна може купувати таким чином газ на 20-30 доларів дешевше, то в цілому її економія сягне близько 300 мільйонів доларів", - підрахував Сников.

Але в такому випадку велика ймовірність, що "Газпром" за підсумками року знову виставить Україні штраф.

Він може бути порівняний за своїми розмірами з тим, який Україна отримала за підсумками 2012 року - 7 мільярдів доларів за 16 мільярдів кубометрів, вважає аналітик.

Раніше повідомлялося, що Україна планує в 2013 році укласти контракт на поставку природного газу в обсязі 7 мільярдів кубометрів на рік через територію Угорщини та Словаччини.

В той же час "Нафтогаз України" планує у 2013 році закупити в росiйського "Газпрому" 18-20 мільярдівкубометрів газу.

Источник: Реальна економіка

 
 
Яндекс.Метрика