Re:пост

joomla

Вербою, квітами та піснею зустріли южненці свято в неділю.

verbna_nedilya.jpg — 48.14 Kб

Православні та греко-католики відзначили свято Вербної неділі. По традиції парафіяни в цей день приносять до церкви гілочки верби. А ще Вербну неділю називають «квітневою» або «шутковою».

Цього року віряни до храму несли не лише вербу. У руках южненців були різні гілочки, які рясніли квітами. «Зазвичай, коли Паска відзначається раніше, цвіте лише верба – розповіла «Re:пост» Лариса Дем`янишина – Сьогодні, в одній з продавчинь, я побачила гілочки з рожевими квітами. Тому вирішила і їх принести до церкви».В цей день вербу в церкві освячують. Відзначається свято Вербної неділі за тиждень до Великодня. За традицією освяченими гілочками парафіяни б’ють один одного і приговорюють:

Не я б'ю - верба б'є,
За тиждень Великдень,
Недалечке червоне яєчко!

Так відбувається із року в рік. «Ми співаємо лише приспів – розповіла пані Наталя, яка співає у церковному хорі – а в цій пісні є ще й кілька куплетів. На жаль ми їх ще не вивчили. Але до наступного року сподіваємося віднайти в Інтернеті повний варіант тексту і виконати всю композицію». «Re:пост» вирішив теж звернутися до всесвітньої мережі аби віднайти текс пісні. Зізнаємося, у пошукових системах повний варіант тексту далеко не в перших рядках. Але на сайті «Еверест філології» є такий варіант:  

Верба б’є, не я б’ю,
За тиждень – Великдень!
Уже недалечко
Червоне яєчко.
Лоза б’є, не я б’ю,
За тиждень – Великдень!
Будь здоровий, як вода,
І багатий, як земля.

Тоненьким прутиком
З вербовим котиком
Себе вітаємо
Легеньким дотиком…
Радісну вістку
Собі говоримо,
Що день великий
Не поза горами,
Що вже за тиждень
Буде Великдень!
Ой ти гілко, гілко вербова!
На тобі зелена обнова.
Ще холоднувато надворі,
А ти вже в святечнім уборі.

Ти вже у церковцю ходила,
Господу стежинку встелила
І до нас вернулась, свячена
Гілочко вербова, зелена.

Ти торкни Оленочку трішки,
Хай росте, як мама, заввишки
А Максимка – шпарко й багато,
Хай здоровий буде, як тато.

З Вербною неділею пов’язано безліч традицій та обрядів. Вважається, що освячена верба наділена магічними та цілющими силами. «Як вперше навесні виганяють скот на пасовисько, то конче свяченою вербою - "щоб нечисть не чіплялася до тварин". Більше того, викидають гілля свяченої верби надвір під час граду - "щоб град зупинився" – пише сайт «Українські традиції».

 
 
Яндекс.Метрика