Re:пост

joomla

Поливаний понеділок та "Великі гаївки" в Южному. Місто вперше відзначило Великдень так запально!

Свято Великодня в Южному цього року відбулося в такому форматі, якого раніше місто не знало. Пересічні глядачі стали активними учасниками заходу. Виступи колективів поєдналися із хороводами та танцями глядачів, які за допомогою волонтерів навчалися в процесі.

Дійство відбувалося на кількох майданчиках. Палац культури «Дружба» забезпечив сцену та виступи народних колективів.

 

Панночку Весну зустріли у Южному, яка прийшла по джерельцю, що утворили учасники свята.

Всім охочими волонтери малювали патріотичні візерунки на обличчі. За такою прикрасою стояли черги.

За організацію «Великих гаївок» у традиціях україньского народу взялася Ксеня Юркевич, викладач музики у НВК ім. В.Чорновола. Вона зібрала актив трьох шкіл та розучила з ними основні рухи гаївок (обрядових танців). Рухи в гаївках прості, тому залучали до танцю всіх глядачів, які не могли стояти на місці.

Спочатку хороводи водили на майданчику біля Палацу культури, там розвеселилися найменші глядачі.

Потім всіх дорослих запросили на площу, де розгорнулися справжні Великі гаївки. У танцях взяли участь близько 300 чоловік, не враховуючі глядачів.

У гаївках активну участь взяв Пол Ділейні, американець, гравець баскетбольного клубу "Хімік". Вивчив рухи, танцював разом з усіма до кінця

Руслан Стецик з міста Дрогобичі заспівав для южненців, а також розказав про те, як в його рідному місті встановили рекорд на Великодневих гаївках. Разом станцювали понад 5 тисяч людей.

Наприкінці всі разом, єдиним ланцюгом, відправилися на проспект, який молодь Южного розмалювала напередодні писанковими візерунками.

Після цього на всіх чекав «дощ» від пожежних Южненської частини. Така традиція існує в Україні, що понеділок на Великдень називається «полИваним».  За традицією цей обряд несе «очищення». Кажуть, що в цей день можна обливатися не побоюючись того, що захворієш, навпаки – здоров’я має стати міцнішим.

Про захід та свої враження розповіла організатор гаївок Ксеня Юркевич:

- Ксеня, розкажіть які відчуття вже після заходу, чи все вдалося, що планувалося?

- Думаю, що більше, ніж вдалося. В нас було багато волонтерів, але було багато і просто учасників. І ті кола великі, які формувалися в нас, величезне єдине коло...думаю, що там було 100 пар спокійно. Свято, як на мою думку, вдалося дуже добре. Дав Бог гарну погоду, сонце, був гарний настрій в людей, тому все вдалося.

- Звідки була взята така традиція і чи не було сумнівів щодо до того, як це сприймуть в Южному?

- Вся Україна раніше, принаймні Центральна і Західна, а я вірю в те, що і Східні, і Південна, раніше забавлялася таким чином. Тепер, з різних причин, люди почали занедбувати, забувати, навіть не знати, що в українського народу є такі красиві, багаті традиції. Але, чесно кажучи, я чомусь не сумнівалася відносно того чи вдасться. Ідея дуже  добра. Тим більше, що ми святкуємо найбільше християнське свято - Великдень. Я вірила в те, що Бог якось допоможе, щоб все вдалося.

- Розкажіть про традицію поливаного понеділка.

- Поливаний понеділок – це така Великодня традиція. Кожен понеділок після Великодня люди поливаються. Це така українська традиція. Важко сказати з якого часу і коли воно пішло і ким було створене, така традиція обливатися і бути мокрим. Це символ очищення, збагачення, з водою і прибуває, і змивається бруд старий – душевна, може, якась злість, що є нечистим. Бог благословляє людину .

- Як ви поставились до того, що свято інтернаціональне вийшло: і з Бразилії були гості, і американський баскетболіст танцював з усіма?

- Я тільки "за"! Я тільки "за", щоб з нами танцював весь світ. Мені здається, що український народ, українська молодь забавити може спокійно весь світ. В нас дуже красива молодь, в нас молодь просто неперевершена в Южному. Просто вони відвикли щось робити, потрібно з ними працювати. А люди приєднуються і нам це дуже приємно.

- Молодь ви як збирали?

- В нас є волонтери – перша школа, третя і четверта школи. Ми ходили в кожну школу, запрошували, працювали з дітьми, мали репетиції, мали генеральну репетицію на площі. Ми залучали всіх дітей охочих і небайдужих.

- Це взагалі Ваша ідея була, такого свята?

- Я бачила Велику гаївку в Дрогобичі і дуже хотіла, щоб в нас таке було в Южному.  Особлива подяка пані Олесі, яка мені у всьому допомогла. Без неї я не знаю, чи змогла б спроможитися, бо я тут перший рік працюю. Я тут жила, але повернулася   після навчання сюди на роботу і потрібна була підтримка. Я сама родом з Львівщини, але більшу частину свого життя жила тут, - Ксеня Юркевич.

З місця подій "Rе:пост" вів онлайн трансляцію в інтернеті через канал Ustream. Переглянути в записи можна і на ютубі:

Фото: Наталія Кононенко

 
 
Яндекс.Метрика