Re:пост

joomla

Свято зі сльозами на очах або сучасні реалії української журналістики

gurnalist_zayavka.jpg — 53.77 Kб

 «У Донецьку журналістів каналу СТБ півдоби тримали у полоні й допитували», «У Маріуполі поранено журналіста каналу RT», "Убито журналіста газети «Вести» В’ячеслава Веремія" - статті з такими назвами вже стали нормою для українських реалій. Лише на сайті «Телекритика» на запит «поранення» пошукова система видає 399 назв. Цього року, як ніколи, ми усвідомили, що професія журналіста надзвичайно небезпечна. Цього року, як ніколи, суспільство зрозуміло, що інформаційна війна є обов’язковою складовою військових дій.

 «Фотокореспондент Ігор Єфімов: «Беркут» бив мене ще жорстокіше через те, що я журналіст». На скільки бути журналістом в нашій країні небезпечно стало зрозуміло під час подій на Майдані. Тоді бійці «Беркуту» навмисно обирали за мішень саме представників ЗМІ.  Оранжеві жилети з написом «Преса», які запропонували одягати журналістам правоохоронці, нібито для того, аби не потрапити під кийки спецпризначенців, виявилися пасткою. Під час протистояння на Грушевського правоохоронці стріляли в журналістів, впізнаючи їх саме по цим жилетам.

Фото: Svitlana Taranenko

Фото: "Телекритика". Олександр Тарасов, голова Херсонської обласної організації НМПУ був поранений на вулиці Грушевського. Ймовірно, цілили у око

«Інститут масової інформації» оприлюднив данні про постраждалих журналістів, фотографів та операторів під час виконання ними професійних обов'язків у зоні сутичок протестувальників, міліції та «тітушок» у Києві та інших містах. До уваги беруться лише випадки, пов'язані з професійною діяльністю, і такі, де журналісти отримали реальні поранення або пошкодження техніки. До списку постраждалих увійшло 206 імен журналістів, двоє загинули.  

 «Терористи вивезли головредів видань «Донбасс» та «Вечерний Донецк» до будівлі облдержадміністрації». Зараз на сході точиться запекла боротьба. Багато журналістів потрапило в полон.  Працівники місцевих ЗМІ відчувають тиск з боку сепаратистів. Відмовляються працювати на тих умовах, які пропонують терористи…

Переглядаючи хроніку новин, розумієш, що проблеми, з якими ми зіткнулися у 2012 році просто мізерні. Згадую, як у розпал передвиборчої компанії нам довелося звільнитися через тиск, який здійснювали представники провладної партії. Згадую, «профілактичні» розмови, які проводили зі мною чиновники всіх рангів з ідеєю «почекати до виборів», «взяти творчу відпустку на три місяці»… Це були розмови «по-хорошому».  Це були розмови, які проводилися зі мною, з моїми колегами протягом півроку… Вони хотіли, аби ми займалися пропагандою правлячої партії і кандидата від ПР.  А ми хотіли працювати по закону.

Відео з 2012 року

Партія регіонів прагнула того, аби всі ЗМІ були підконтрольні. Щоб люди в місті думали, що набережна будується завдяки кандидата від ПР, колектор ремонтується – це кандидат від ПР, діти поїхали на канікули у табір відпочинок – це кандидат від ПР. А насправді, набережна – гроші з бюджету, які фірма-забудовник довго отримувала, бо гроші місцевих бюджетів блокувалися казначейством. Колектор – підприємства міста допомогли і технікою, і спеціалістами. Діти поїхали в табір за рахунок Соцстраху, як це було вже багато років поспіль до ПР і після неї…

Ми звільнилися і то була наша історія. А таких історій по всій країні було сотні. Журналісти уходили цілими колективами з телеканалів, газет, Інтернет - видань. Бо не хотіли цензури, пропаганди, брехні…

З професійним святом журналістів привітав новообраний президент. Петро Порошенко на своїй сторінці у «Фейсбук» написав:  «Шановні українські журналісти!

Дозвольте привітати вас з вашим професійним святом - Днем українського журналіста!

В цей день ми маємо згадати усіх тих, хто виконуючи свій професійний журналістський обов'язок постраждав на майданах під час Революції Гідності!

Честь і пам'ять загиблим журналістам, слова вдячності усім тим мужнім і нескореним, які сумлінно виконували та виконують свою роботу в Криму і на Сході України, ризикуючи власним життям несуть людям правду.

Бажаю усім українських журналістам бути гідними пам'яті ваших колег, діяти сміливо і професійно, робити усе, щоб інформаційна війна проти України, проти наших громадян наразилася на ваше гостре правдиве слово і була програна тими, хто її розв'язав.

Запевняю вас у своїй відкритості».

Дуже хочеться вірити у те, що подібного в нашій країни ніколи більше не повториться. Що ніхто не прагнутиме вибудувати «жорстку ієрархію» і запровадити системну цензуру, аби історія не повторювалася. Але головне чого хочеться цього року у своє професійне свято – МИРУ!  

«За п’ять місяців року правоохоронці в Україні розслідували 354 інциденти, де постраждали журналісти – ГПУ». Але, поки що і сьогодні з Донбасу надходять тривожні новини… 

Фото: Ростислав Рипка

 
 
Яндекс.Метрика