Re:пост

joomla

Інцидент на пляжі: таке може статися з кожним і не лише з працівником ЗМІ

incident_plyag.jpg — 33.98 Kб12 липня, під час збору матеріалу, на журналіста сайту  «Re:пост» напала група людей. Вони вимагали видалити відзняті кадри. Журналісти вирішили звернутися до правоохоронців.  В результаті, учасники конфлікту вибачилися перед журналістами «Re:пост» за напад. В цій статті ми не будемо називати ні імен, ні прізвищ, тому що мета матеріалу – прагнення попередити подібне. Адже статися таке може з кожним. Та і відбувається, можливо, щодня і не тільки з журналістами. Важливо, аби всі сторони знали свої права – той, хто фотографує, і той кого фотографують. 

Отже, все сталося 12 липня, в суботу, під час роботи журналіста на дикому пляжі. Кореспондент приїхала туди після повідомлення про те, що на дикому пляжі на БРЛС встановили шлагбаум і беруть оплату за перебування на цій території. Прибувши на місце журналіст почала збір матеріалу, що передбачає спілкування з присутніми, фото та відеозйомку  на місці подій. Зібрана інформація була викладена в матеріалі: «Въезд на дикий пляж возле БРЛС стал платным. Авторы проекта обещают навести там порядок».

Інцидент з групою відпочивальників стався вже, так би мовити, на виході. Приводом стало «швидка», що її сфотографувала журналістка. Виявилось, що в цій «швидкій» лікарі надавали допомогу дівчині, яка ледь не потонула. Трагедія сталася на пляжі до того, як на місце прибула журналіст. Під час зйомки кореспонденту вже було відомо про цей випадок, але він не був об'єктом матеріалу. Кадр, що потрапив до об'єктиву камери, який став причиною скандалу, був кадр «швидкої» допомоги на пляжі.

Отже, чи мала право журналіст фотографувати «швидку»? Згідно ч.2 ст.34 Конституції України - кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір. Дії журналіста ще й регламентовані ч.1 ст.25 Закону України – журналіст під час виконання професійних обов'язків має право здійснювати письмові, аудіо- та відеозаписи із застосуванням необхідних технічних засобів.

Крім того, Стаття 307 Цивільного кодексу  "Захист інтересів фізичної особи при проведенні фото-, кіно-, теле- та відео зйомоки" передбачає, що особа дала згоду на знімання вже тим фактом, що вона перебуває у публічному місці. 

З іншого боку, фізична особа має право заборонити себе знімати і це право гарантується їй також Цивільним кодексом України. Більше того, законом передбачено, що навіть погодившись на фотографування людина може заборонити її публічний показ, про це йдеться у ст.. 308 ЦК. Ці норми закону журналістам відомі, тому прохання людини, яка не дає згоду на зйомку або забороняє публікацію обов’язково враховується.

Що ж змусило нас звернутися до правоохоронців? Люди, які підійшли до журналіста, вимагали видалити кадри в грубій формі. Один з чоловіків схопив фотоапарат журналіста і намагався його вирвати. Все це дійство супроводжувалося брудною лайкою і необґрунтованими обвинуваченнями. Подібна ситуація вже кваліфікується як перешкоджання професійній діяльності та напад на журналіста під час виконання своїх службових обов’язків. Тому нашою редакцією було прийнято рішення звернутися до правоохоронців.

В кабінеті слідчих ми зустрілися з тими людьми, які напередодні поводилися агресивно по відношенню до журналіста. Чоловік вибачився і пояснив, що в цей день в його сім’ї ледь не сталася  трагедія і він діяв у стані афекту. Мирову угоду ми уклали усно.

І на завершення. Подібна ситуація може статися з кожним і не лише з працівником ЗМІ. Зараз, коли навіть у дітей є фотоапарат або камера в телефоні важливо не порушувати права один одного. А права простого громадянина чітко виписані законодавством. На відміну чиновників, депутатів, службовців, публічних людей, простий громадянин може спокійно заборонити себе знімати. У разі відмови журналіста – людина може подати до суду і виграє його. Існує низка положень, які стосуються неповнолітніх або інших категорій населення – і все це враховується під час знімання. Якщо ж людина діє грубо, намагаючись забрати фотоапарат або непристойно лається, то це вже порушує права журналіста і в силу вступає ст. 171 Кримінального кодексу.

 
 
Яндекс.Метрика