Re:пост

joomla

Куяльницький лиман з’єднали з морем. Чи корисне це – відповідає Сергій Гуцалюк.

Gucaluk.jpg — 20.97 Kб24 грудня Куяльницький лиман офіційно з’єднали з Чорним морем. Протягом останніх 7 років активісти «Чорноморського гайдамацького з’єднання» боролися із бюрократичною системою, щоб зберегти унікальну скарбницю корисних джерел Куяльнику.

И отже, нарешті, процес оновлення зникаючого джерела здоров’я розпочався.

Проект з’єднання коштував обласному бюджету 23 мільйони гривень. Це на 10 мільйонів менше за тих цифр, які були заявлені раніше, розповів Сергий Гуцалюк, на прямому ефірі в Online - студії «Rу:пост».
Як звітували чиновники, вода у лиман поступатиме до середини квітня. За цей період лиман поповнятиметься на 6-8 мільйонів кубометрів води.

picturepicture_23736966108052_45308.jpg — 42.99 Kб

Потім трубу перекриють і вже у грудні 2015 року, відкриють знов. Взагалі, як свідчать експерти, лиман потрібно поповніти на 30 мільйонів кубометрів води. Трубу, по який тече вода, проклали по старому каналу, який був ще у 19-му столітті.

picturepicture_15768765108053_52473.jpg — 36.67 Kб

Пан Гуцалюк розказав, що цього літа Куяльник був найсолонішим ніж у всі попередні роки. Його солоність сягала позначки 400 промілі. По оцінкам експертів, як розказав гість у студії, у планах знизити солоність до 150-ти промілі.

Сам процес рятування Куяльнику, за словами Сергія Гуцалюка – є реанімаційною мірою. Адже корисніше для лиману було б поєднатися із річкою, з якої він частково і утворився. Але річка Великий Куяльник зникла, а щоб відтворити її життєздатність необхідні надзвичайно складні та дорогі ґрунтові роботи, які триватимуть від трьох до чотирьох років.
Така ситуація склалася завдяки тому, що у 60-х роках 20 століття розпахували русло річки Великий Лиман. Починаючи з Котовського району і до села Северинівка з’являлися балки, затоки і з часом річка зникла.
Таким чином, вода Чорного моря, на теперішній час, єдина можливість дати шанс вмираючому джерелу отримати нове життя.
Однією з останніх руйнуючих причин висихання лиману є карьерні роботи по видобутку піску в руслі лиману. Почалися вони у 2007 році.
Все це робилося незаконно, розказав пан Гуцалюк. Як відмітив Сергій за 170 років історії лиману більш цинічного ставлення до цього джерела, ніж в останні роки, не було.

Сергій Гуцалюк розповів про те, що в історії лиману це вже четвертий такий випадок, коли Куяник рятує море.
Перший раз лиман з’єднувався з морем в перші роки 19-го століття, потім у 1912-му році, потім у 26 році і в 41 році, після вибуху на дамбі.

Golovn_35.jpg — 35.84 Kб

Дискусія с приводу корисності з’єднання лиману та моря триває і досі. В Одесі є як прихильники цього питання так і ті, хто проти.
Борис Капочкин – геолог мінералогічних наук, наполягає на тому, що саме морська вода зіпсує унікальні куяльницькі солі та грязі. Він доводить, що разом із водою в лиман потраплять речовини, які зруйнують унікальні хімічні з’єднання кальцію та магнію, Капочкин говорить про те, що почнеться процес виникнення гіпсу в лимані.
Але, альтернативу, переконаний Сергій Гуцалюк, Борис Капочкин ніяку не представляє.

Однією з наступних проблем у процесі боротьби за збереження унікального лиману, є не дати можливість обласній владі, забудувати на берегах лиману земель ділянки, чи зробити на цих ділянках рекреаційні комплекси. Пан Гуцалюк вважає, що це теж негативно вплине на процес відтворення джерела. Але відновлювати санаторій, якій існує вже ще з 19 століття, вкрай необхідно.

Фото: "Думская"

 
 
Яндекс.Метрика