Re:пост

joomla

Куди ховають своє сміття Южний та Сичавка? (фото, відео)

Golovna_svalka.JPG — 51.83 KбПроблема зі сміттям в Україні набуває критичного масштабу, стверджують експерти. Основними причинами цього є відсутність системи сортування сміття та сучасної системи утилізації. Южний, як решта міст України, також не має підприємства для сортування сміття, проте у міста є невеличка перевага – відсутність в межах міста полігону для сміттєзвалища.

Сичавка – селище, яке знаходиться поруч із Южним, має своє сміттєзвалище. Проте останнім часом його стан лякає місцевих жителів. Пожежі, бомжі, які лякають охоронця, та кримінальні історії, які відбуваються на цій території, викликають у місцевих одне бажання – закрити цю смердючу зону.

За даними Держстату, пишуть аналітики Інформаційної кампанії «Сильніші разом!», на сьогодні кількість накопичених відходів перевищує 12 млрд тон.

Окрім того, сміттям завалені 5-7% території України, а це близько 30 тисяч квадратних кілометрів. Площа зареєстрованих полігонів становить близько 12 тисяч квадратних кілометрів, тобто трохи більше 2% площі країни. Всього санкціонованих звалищ налічується приблизно 7 тисяч. Окрім того, існують десятки тисяч стихійних сміттєзвалищ у приватному секторі, площа яких досягає тисяч гектарів, точно виміряти які майже неможливо.

019296500_40100.jpg — 79.44 Kб

За словами екологів, більшість сміттєзвалищ часто працюють без всілякого правового регулювання, порушуючи існуючі норми та стандарти. Як результат – катастрофа у Грибовичах, найбільшому звалищі Львівської області, яке вже було переповненим та застарілим. Нагадаємо, що через зсув сміття у декілька тон під завалами опинилося кілька осіб. Вирішення ситуації теж виявилося далеко неефективним: перевозити сміття на Київщину та спалювати на заводі «Енергія», який і так працює на повну потужність.

Як ситуація із сміттям виглядає у Южному?

Южненське сміття вивозить КП «Южтранс» згідно з договором із приватним підприємством «Градсервіс». Побутові відходи Южного потрапляють на територію полігону села Степанівка Лиманського району Одеської області. 41 кілометр відділяє Южний від полігону, який є закритою зоною.
За минулий рік на цей полігон потрапило від 56 до 58 тисяч кубічних метрів побутових відходів з Южного. Проте на території міста городяни та приватні підприємці створюють несанкціоновані звалища з будівельних матеріалів або з твердих побутових відходів, що приводить до самозапалення.
Нещодавно на території будівельного майданчику нової мерії загорілася купа сміття. Пожежа трапилася після 18 години вечора 31 липня. Рятувальники гасили тліючий будівельний мотлох більше години.

IMG_5535.jpg — 57.78 Kб

Інша історія трапилася у 2013 році на узбережжі Южного. Після весняної толоки, де традиційно южненці прибирають навколишню територію поблизу моря, комунальники закопали зібране сміття зі всього міста у землю.

svalka_1.JPG — 53.44 Kб

Обурені таким ставленням до екологічної безпеки активісти руху «Зробимо Україну чистою» та члени молодіжної організації ОПЗ, звернулися до місцевої прокуратору та написали звернення в Одеську обласну екологічну інспекцію. У відповідь отримали повідомлення про цей факт у відділ екології місцевої раду та експертну оцінку обласного еколога про те, що він не знайшов закопаного сміття. Чи був насправді інспектор на території захоронення сміття – не відомо.

svalka_Yuzhny_3.JPG — 58.21 Kб

Також в місті є проблема із несанкціонованими звалищами сміття на березі моря. Відпочивальники, які перебувають влітку у наметах, залишають гори сміття прямо на южненських скелях. Проблемною зоною є також територія пляжу, яка знаходиться біля скель, і належить селу Сичавка. Там роками накопичувалося сміття, допоки у 2007 році не пройшла перша пляжна толока, в якій взяв участь Южний. 10 тракторів комунальних підприємств міста вивезли кілька тон пластикових та скляних пляшок, пакетів тощо. Зробили вони це завдяки небайдужим южненцям та гостям міста, які долучилися до рятування території від бруду. Таким самим чином прибирання цієї території триває і досі. Кожен рік у Южному знаходяться активісти, які беруть на себе процес очищення гарної, дикої, незабудованої зони, в той час, коли в селі Сичавка є своє КП, яке очищує від сміття інші свої узбережжя.

Сичавське сміттєзвалище. Хто приборкає смердючу загрозу?

Сичавське сміттєзвалище існує, за офіційною інформацією, у 500 м від населеного пункту. Розташоване воно вздовж путівця, який поєднує село і асфальтовану трасу М-28. По цій колії постійно їздить транспорт. Біля звалища розташовані фермерські поля. Дістатися звалища можна без проблем. Жодної охорони на ньому немає, окрім бомжів, які шукають там цінні метали та інші речі, які можна назвати цінними. Також на початку літа 2016 року на території звалища був знайдений труп жительки Южного, яку вбили мешканці Сичавки.

Sichavka_musorka_1_00001.jpg — 73.39 Kб

Довжина сичавського звалища менша, ніж півкілометра. Офіційно воно відкрите у 2001 році рішенням сесії сільської ради, проте місцеві кажуть, що викидати сміття сичавці та южненці на нього почали ще раніше.

menti_00009.jpg — 38.27 Kб

Жителі Южного та навколишніх сіл викидають сюди свої будівельні та інші відходи вже кілька років поспіль, не укладаючи із місцевим КП угоди.
Проблемою звалища останніми роками стало те, що його розміри ростуть і починається воно вже на відстані 300 метрів від останніх будинків селян.

                  

На відео жителі села Сичавка зібралися біля сміттєзвалища, щоб розказати журналісту про свою наболілу проблему  

Наприкінці липня 2016 року на звалищі сталася пожежа, яка тривала 4 доби. Загоряння сміття знищило навколишню територію на кілька сотень квадратних метрів. На щастя, ніхто з людей та тварин не постраждав, проте у спекотну пору року від смердючого диму задихалися жителі кількох вулиць села. Як розказали сичавці, у деяких з них внаслідок задимлення сів голос.

Sichavka_musorka_3_00006.jpg — 74.15 Kб

Законсервувати звалище та розрити новий рів під нове звалище на території, яка знаходиться неподалік від існуючого, - таке рішення було прийняте на червневій сесії сільської ради. Проте поки що цей процес не розпочався.

Голова сільради Валентина Попоніна каже, що уклали договір з южненською компанією «Дорсервіс», але в них поламався трактор і роботи по захороненню припинилися. А тим часом збільшувати кількість сміття, розповідають жителі Сичавки, продовжує КП «Сичавський комунгосп», яке вивозить сміття з пляжної зони, що належить Сичавці.

Sichavka_musorka_2_00002.jpg — 71.33 Kб

Вирішити проблему в Сичавці із сміттям можна, вважає Валентина Попоніна, потрібно закупити контейнери, укласти договір із підприємством, яке буде його вивозити. Але депутати не погоджуються виділяти гроші на контейнери, які коштуватимуть селу 500 тисяч гривень, адже довжина сільських вулиць сягає подекуди 2-3 кілометри, а розмістити контейнери потрібно по кілька на кожній. Також, проблемою може бути відмова селян платити щомісяця тариф від 13 до 20 гривень за людину якомусь підприємству.

Проте в сільраді запевнили, що захоронення обов’язково відбудеться вже цього літа, але нове звалище з’явиться неподалік від старого.

Чи можливий сучасний підхід у вирішенні проблеми із сміттям у Южному?

У Южного є досвід у питанні сортування сміття на місцевому рівні. У дворах 4-го мікрорайону міста кілька років тому існували загороджені території, куди южненці могли відносити пластикові пляшки. Порожні пляшки зберігалися та відвозилися на підприємства, де їх скуповували. Проте, як зазначив директор южненського міського житлово-комунального центру Андрій Шестов, це було зовсім невигідно місту, тому від цього процесу відмовилися.
Також в місті була можливість побудувати сміттєсортувальну станцію, проте жителі мікрорайону (МІЗ), що поблизу Южного, та інші мешканці міста були проти цієї ідеї і тему закрили.

         IMG_2482.JPG — 144.38 Kб

Тема сортування сміття є актуальною для міста. В Южному на теперішній час не існує місць зберігання та прийому різних видів сміття. Єдине місце, куди можна здати скляні пляшки, – це старий пункт прийому біля місцевого ринку.

Віднести небезпечні відходи - люмінесцентні лампи, енергоощадні, батарейки, термометри тощо, які становлять загрозу для людського життя, в Южному немає куди. Для такої продукції мають існувати пункти прийому чи спеціальні автомати, в яких могли б зберігатися такі відходи. Це можуть бути металеві контейнери, вважає еколог Ігор Писаренко.
Повна відмова від сміттєпроводу в місті та перехід на сортування сміття ще у процесі його збору – такі перспективи бачить для Южного Андрій Шестов.

Чи законно в Україні переробляти сміття?

Загалом в Україні лише 4% побутових відходів переробляються на сміттєспалювальних заводах, що генерують позитивну енергію. Це мізерна кількість у масштабах країни.

По-перше, не побудована інфраструктура з роздільного збору, сортування та утилізації твердих побутових відходів. Це суттєво знижує рівень переробки та утилізації, і відповідно підвищує рівень їх захоронення (у 2014 році захоронено на полігонах 96,4% твердих побутових відходів).
По-друге, однак чи не найголовніше, - проблеми в законодавстві, пов'язаному з поводженням з побутовими відходами. Загалом в Україні відсутня загально-національна стратегія розв'язання проблем засмічення.

555_1.jpg — 53.46 Kб

Однак варто відзначити, що робота у цьому напрямку розпочата. Так, Міністерство екології та природних ресурсів спільно з Міністерством регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ, Міністерством економічного розвитку і торгівлі та представниками ЄБРР почали роботу над розробкою Національної стратегії поводження з відходами, її підготовку планується завершити до кінця року.
Окрім того, у нормативно – правових актах не відображені питання практичного впровадження роздільного збору та переробки відходів, розширеної відповідальності виробників тари і упаковки та принципу «забруднювач платить».

Як вирішують питання поводження з побутовими відходами в Європі?

В ЄС показник використання матеріалів на одну особу дорівнює 16 тон, з яких 6 стають відходами. Кожен з 500 мільйонів мешканців ЄС в межах відходів домогосподарств в середньому генерує півтонни побутового сміття на рік. Загалом ЄС продукує близько 3 мільярдів тон відходів на рік – 40% з цього повторно використовується або йде на переробку.

art38_4.jpg — 39.68 Kб

При цьому, сфера поводження з твердими відходами та переробна індустрія у ЄС має оборот у €137 млрд., що є трохи більше 1,1% всього ВВП. Разом ці сфери створюють 2 мільйона робочих місць. І у випадку, якщо країни-члени ЄС будуть переробляти 70% їх відходів, це дозволить створити ще 500 тисяч нових робочих місць у межах ЄС, пишуть "Сільніші разом!"

 
 
Яндекс.Метрика