Re:пост

joomla

«Южненську воду з крану можна пити» – директор КП «ВиК»

Golovna_voda.jpg — 86.37 KбЯкість питної води завжди буде актуальною темою для людини, адже саме вода – є складовою здоров’я. В Южному, за словами директора комунального підприємства «ВиК» Миколи Петрикова, якісна вода. Проте система її очищення відбувається не в місті. Постачальником води для Южного є Інфоксводоканал, який знаходиться в Одесі.

Більше 30 кілометрів застарілих труб, по яких тече вода в Южний, міняють її склад. Вода постійно потребує додаткового контролю та знезараження. В Южному існують заходи по вдосконаленню стану води, проте не має лабораторії, яка б могла постійно контролювати воду по різних показниках та оперативно впливати на різні ситуації. Аби з'ясувати чи довіряють южненці стану якості води в місті, "Re:пост" провів опитування у соцмережах.

В якому стані питна вода в Україні:

За даними аналітиків Інформаційної кампанії «Сильніші разом!», українці п’ють воду з річок - це складає 80% води, решта 20%, береться з підземних прісних вод. Центральним водозабезпеченням користуються більше 70% населення України. За даними Укрстату, протягом 2015 року з пориродних джерел було забрано 9,7 мільйонів км. куб. води. Проте потужність очисних споруд складає - 5,8 мільйонів км. куб. води. Виходить, що очистили трохи більше половини забраної води, решту не очищували або очищували недостатньо якісно.

Voda_1.jpg — 59.27 Kб

Основні проблеми очищення питної води в Україні:

- зношені водопровідні, насосні станції та очисні споруди,
- застарілі технологічні процеси
- недбале ставлення до очищення вод після використання з боку місцевого самоврядування
- недбале ставлення до очищення води на підприємствах різного рівня
- в ході транспортування втрачається майже 25% води.

Контроль за якістю води в Україні проводить Державна санітарна служба. Близько 19 тисяч централізованих систем питного водопостачання контролюються санітарно-епідеміологічними станціями. Але росте і кількість водопроводів, які не відповідають нормам.
За даними 2015 -го року, з 127.398 досліджень питної води, по бактеріологічних показниках, відхилення встановлено у 6,4% досліджень.
Зі 151.432 санітарно-хімічних досліджень відхилення були у 9,3%.
Перевірка децентралізованого водопостачання дала результати у 2-3 рази більші за норму. Майже кожна 4 проба мала перевищений вміст нітратів. А саме нітрати сприяють утворенню злоякісних пухлин.

Voda_5.jpg — 94.04 Kб

Що п’ють южненці?

Южненську воду обробляють діоксидом хлору з 1980 року. Саме тоді вперше в країні була застосована така система очищення води. Гідрохлорид у питну воду не додається.

Южний купує воду у Інфоксводоканалу, в місто вода тече з району Котовського. Тому можна сказати, що в Южний вода надходить очищеною та відстояною ще в Одесі. Проте застарілі труби, по яких тече вода, всередині яких є нарости, та сукупність ділянок із невідомою мікробіологією погіршують стан води. Потрапляючи на южненську РЧВ – водонасосну станцію, вода додатково перевіряється та знезаражується.

IMG_4962.JPG — 86.53 Kб

У 2014 році Южний придбав для КП «ВиК» спеціальну установку, яка автоматично додає діоксид хлору у воду у необхідній кількості. Концентрація діоксиду хлору - 0,3 мгр на літр води. Наприклад, при концентрації залишкового хлору у воді від 0,3 – 0,5, її смакові властивості та якість значно погіршуються. Діоксид хлору у такій саме концентрації у воді не дає запаху зовсім, а також покращує смак та якість води.

IMG_5013.JPG — 90.48 Kб

IMG_4993.JPG — 95.51 Kб

IMG_4980.JPG — 83.83 Kб

Одним з аргументів використанні діоксиду хлору, як розповів директор КП «ВиК» - Микола Петриков, є відсутність канцерогенів, який накопичуються у воді при використанні гідрохлориду.

Проте на водонасосній станції Южного немає лабораторії, яка б могла постійно контролювати кількість залишкового хлору у воді і впливати на стан води щоденно. Такий контроль виконують спеціалісти КП, роблячи експрес аналіз щодня і дає він інформацію тільки про залишковий хлор, а склад мікробіології у воді так і лишається невідомим. Також перевіряє стан питної води у Южному лабораторія СЕС.

На що перевіряє южненську воду лабораторія СЕС в місті?

Мікробіологічної лабораторії Южненського міського лабораторного центру проводиться відбір і дослідження проб води водопровідної. Відбір проб проводиться три рази на місяць: 1 раз планово і 2-за договором, складеним з КП "Водопостачання і каналізація».

Voda_3.jpg — 46.26 Kб

Проби відбираються, зокрема, на водонасосній станції м.Южного:

1. ОМЧ (загальне мікробне число) - Загальне мікробне число відображає загальний рівень вмісту бактерій у воді. Оцінка ефективності процесів водоочищення. Цінність даного методу полягає в можливості порівняння результатів при дослідженні, бо регулярно відбираються проби з однієї і тієї ж системи водопостачання для виявлення відхилень.

Згідно ДержСанПіН 2.2.4.171-10 в 1 кубічному сантиметрі допускається не більше 100 бактерій (тобто. 100 бактерій в 1 см3 допускається, але не більше)

2. Другий показник ОКФ (загальні коли форми) визначається в 100 см3

Термін "коліформні організми" (або "коліформні бактерії") відноситься до класу грамнегативних бактерій, що мають форму паличок, в основному живуть і розмножуються в нижньому відділі травного тракту людини і більшості теплокровних тварин (наприклад, домашньої худоби і водоплавних птахів). У воду потрапляють, як правило, з фекальними стоками і здатні виживати в ній протягом декількох тижнів.
Згідно з рекомендаціями ВООЗ, коліформні бактерії не повинні виявлятися в системах водопостачання з обробленою водою. Присутність же коліформних організмів у воді свідчить про її недостатнє очищення, вторинне забруднення або про наявність у воді надлишкової кількості поживних речовин.

Voda_4.jpg — 43.39 Kб

Згідно ДержСанПіН 2.2.4.171-10 в 100 кубічних сантиметрах не допускається наявність даних мікроорганізмів.

3. Е.Coli - це кишкова паличка, простіше кажучи, є показником свіжофекального забруднення. Визначається в 100 см3. 

4. Ентерококи. Наявність ентерококів вказує на старе фекальне забруднення. Визначається в 100см3. 

Як відзначають працівники лабораторії СЕС, вода в місті відповідає нормам. Підвищення кількості показників відбувається переважно влітку, але ніколи не переходить допустиму крайню межу норми.

Задачі, які має вирішити місто, аби покращити стан питної води:

«В Южному проблема в тому, що труби прокладені з початку забудови міста у діаметрі дуже великі. Вони розраховані на місто-мільйонник. Потужності потоку води не вистачає, щоб заповнити труби, тому вода в трубах тече повільно. Наприклад, по вулиці Хіміків прокладені труби діаметром 700, 800, 900 мм. Влітку споживання води у місті складає - 600 -700 кубів води на годину. Труба, діаметром у 900 мм за годину може пропустити 90 - 100 000 кубів води. Тобто місто споживає менше 1000 кубів, проте пропускна спроможність більше 100 000 кубів. Це говорить про те, що влітку подекуди вода майже стояча. Нам влітку приходиться знаходити ділянки, де ми знезаражуємо воду, використовуючи таблетки «Акватабс». Ми відключаємо конкретну ділянку трубопроводу , якщо виявляється проблемне місце. Ці таблетки дуже зручні у використанні, протягом кількох хвилин вони знезаражують воду» - Микола Петриков – директор КП «ВиК».

Заміна старого трубопроводу на новий – пластиковий – є задачею для міста, вважає директор КП «ВиК». Поліетиленові труби менш схильні до наростів, а також менший діаметр труб забезпечить кращий тиск води. Для цього в Южному слід замінити 33 км труб.
Використання діоксиду хлору підвищує собівартість води на 8-10% в порівнянні із гідрохлоридом кальцію, відзначає Микола Петриков. Проте така вода набагато безпечніша та цінніша.

voda_chistaya.jpg — 26.81 Kб

«Южненську воду я дозволяю пити навіть моєму внукові, якому немає ще 3 років. Навіть не профільтровану» - каже директор КП «ВиК».

Проте якість води в будинках Южного може бути різною. Микола Євгенович зазначає, що це залежить від труб, по яких поступає вода у квартири. Якщо вони прогнилі чи перебувають у підвалі разом із каналізаційними – це псує якість води.
Коштує вода южненцям – 13, 33 гривень за куб, в цей тариф закладена безкоштовна перевірка та заміна лічильників води.
З 2016 року КП «Вик» може закупати воду у Інфоксводоканалу по оптовій ціні, яка складає: 2, 76 гривень за куб. Підприємство в цьому році повністю розплатилося із боргами ПАО «Одесаобленерго», Інфоксводоканалом та сплатило частину 4 мільйонного боргу ОПЗ за стічні води, у розмірі 526 тисяч гривень.

Яку воду п’ють європейці?

За даними Євростату, 70% мешканців Центральної та Північної Європи мають підключення до водоочисних споруд, що здійснюють третинний (прискіплива очистка від хімічного та бактеріологічного забруднення), найвищий рівень очистки води.
50% води, яка відпрацьована населенням південних та східних регіонів ЄС, також отримує третинний рівень очистки. За останні 10 років цей показник показує ріст на 30%.

У Південно-Східній частині ЄС відсоток мешканців, які під’єднані до підприємств з третинним рівнем очистки відпрацьованих вод, всього 9%.
А також 21% мешканців Південно-Східній частині ЄС під’єднані до підприємств із вторинним рівнем очистки (з залученням аеробних бактерій та інших видів очистки від живих організмів. Первинний – це механічне очищення від часток бруду).

Отже стан питної води в ЄС залишається не ідеальним. Якщо в країнах Північної та Південної Європи стан води досяг або досягає поставлених показників, то в інших регіонах, особливо в Східній Європі, стан води далекий від цих зразків.

Перешкодами у процесі досягнення безпечного та якісного стану питної води є зволікання національних державних органів з впровадженням директив. Також необхідність в інвестиціях, особливо в країнах Східної Європи та сучасне навантаження на системи водопостачання, яке спричинене стрімким зростанням кількості населення, урбанізацією, економічним прогресом та соціальними змінами. Враховуючи останні наукові дослідження, варто відмовитись від використання хлоридів для дезінфекції, бо вони утворюють небезпечні для здоров’я продукти розпаду, пишуть аналітики кампанії «Сильніші разом!»

Результати опитування южненців:

Як южненці ставляться до якості питної води в місті, чи не бояться вони пити воду з крану, дослідив Re:пост у соцопитувіанні на сторінці пабліку в Вконтакті. 

Вияваилося, що зі 230 взявших участь у голосуванні, 117 ніколи не вживають южненську воду не ощистивши її чи не прокип'ятивши, 66 чоловік дають її пити своїм дітям без обробці та 47 купують питну воду додатково.

 Golosuvannya.jpg — 96.79 Kб

 
 
Яндекс.Метрика