Re:пост

joomla

Южний контролює споживання тепла у всьому місті і починає економити

15086940_1249688328437811_1612006448_n.jpg — 84.48 KбЛічильники тепла в Южному працюють вже 4 роки, разом з автоматичними елеваторними вузлами вони показали економію тепла 30% за минулий рік. 

Тепломіри чи теплові лічильники почали встановлювати в Южному ще з 2009 року. Проте запрацювала система тільки у 2012.

З тих пір весь житловий фонд міста, а також комунальні підприємства, дитячі заклади і медичні під контролем приборів, які показують реальну кількість використаного тепла. Також в Южному встановлені елеваторні вузли, які мають допомагати системі опалення не витрачати зайве тепло, тобто – економити.

В Україні на державному рівні постановили, що одним з факторів справжньої енергоефективності є оплата за фактично використану теплову енергію, а не за втрати тепла по теплотрасах. Допомогти втілити цей задум у реальність можуть лічильники тепла – вважають законотворці. Закон України

«Про комерційний облік комунальних послуг» прийнятий у першому читанні в середині жовтня 2016 року, має стати не тільки частиною загальнодержавної політики економії, а й ще стимулювати суспільство економити тепло , вважають южненські спеціалісти житлово-комунальної сфери.

menti_00027.jpg — 81.19 Kб

За даними розрахунків Національного екологічного центру України, близько 43 тисяч житлових будинків в Україні не обладнані лічильниками споживання тепла.
Найгірша ситуація на Тернопіллі – тут лічильники тепла встановлені лише у 7% будинків.
Найкраща - у Львівській (73%), Миколаївській (68%) та Вінницькій (67%) областях. Сумарний показник по країні – трішки більше половини будинків (51%) мають лічильники тепла.

Якщо Закон успішно пройде друге читання, то до кінця 2017 року усі нежитлові, а до кінця 2018 і всі житлові будинки мають бути обладнані лічильниками тепла, вказують аналітики Інформаційної кампанії «Сильніші разом!»

Osbb_00009.jpg — 87.43 Kб

Южний – приклад для України в процесі контролю та економії тепла

Житловий фонд Южного – 61 високоповерхівка, більшість з яких – дев’ятиповерхівки, 7 – шістнадцятиповерхівок, кілька одинадцяти та дванадцятиповерхових багатоквартирних будинків. Місту - 37 років, кількість населення, за офіційними даними, 32 тисячі людей.

«Облік тепла в місті дає 100% інформацію по витратах тепла на кожному будинку» – Ігор Чугунніков – директор КП «ЮТКЕ»

Загальнобудинкові лічильники тепла встановлені в Южному по державній програмі у 2009 році, введені в експлуатацію у 2012 році у всіх багатоповерхівках міста та комунальних закладах.

Osbb_00002.jpg — 95.13 Kб

Тепло в місто постачає комунальне підприємство «Южтеплокомуненерго». Протягом останніх 10 років підприємство постійно модернізує систему опалення в Южному. За останні три роки в Южному проведена заміна основних теплотрас міста, що дає невеличку втрату тепла від підприємства до кожної квартири, каже директор КП ЮТКЕ Ігор Чугунніков.

15064028_1153172371435250_1628542684_o.jpg — 87.90 Kб

На фото: система автоматизованого елеваторного вузла за адресом: пр-т Григорівського десанта, 23

«Є облік і відомі втрати тепла - ми розуміємо, скільки у нас йде газу, скільки з цього газу ми виробили теплової енергії на котельній і скільки місто отримало. Втрати нормативні - до 13%. Ми не перевищуємо цієї норми. По початку сезону найбільші втрати бувають до 30%, тому що розігрівається система. Потім цей процес вирівнюється. У нас сьогодні всі магістралі заізольовані. Втрати тепла від котельні до Приморської - 1-2 градуси. Це не так багато на такий кілометраж мереж. Проте облік не дає ніякої економії. Економія можлива, якщо закрити (відключити від тепла, - від ред.) будинок взагалі» - каже директор КП ЮТКЕ – Ігор Чугунніков.

Нововведенням останніх двох років стали елеваторні вузли чи автоматичні прибори контролю тепла, які встановлені у 70% «жеківських» будинках за бюджетні кошти. Вартість кожного елеваторного вузла коливатиметься від 200 до 300 тисяч гривен. Загальна сума встановлення всіх вузлів для міста не тільки для житлового фону, а й для комунального, обійшлася бюджету приблизно в 20 мільйонів гривен.

Osbb_00007.jpg — 96.02 Kб

Як працюють автоматичні вузли контролю:

Принцип роботи цих вузлів такий: вони встановлюються в систему опалення кожного будинка та контролюють кількість тепла, яке потрапляє в будинок. Також контролюють температуру повітря і відповідно до її показників автоматично зменшують чи збільшують кількість тепла для квартири. Тобто, якщо на вулиці в опалювальний сезон плюсова температура – зменшують теплопостачання, якщо мінусова – збільшують. Таким чином жителі Южного не купують зайве тепло у ЮТКЕ. Але і ця система не досконала, кажуть спеціалісти, бажаного ефекту можна досягти, встановивши індивідуальні лічильники в кожній квартирі. Саме тоді кожен южненець зможе самостійно контролювати кількість необхідного тепла та економити свої гроші.

15133956_1153172394768581_1752047036_o.jpg — 94.85 Kб

За звітом УЖКГ Южного, у 2015 році система роботи елеваторних вузлів показала 30% економії тепла порівняно із попередніми роками, коли в Южному не були встановлені елеваторні вузли.

Проте спеціалісти кажуть, що повну інформацію по економії від роботи елеваторних вузлів можна буде отримати тільки після закінчення опалювального сезону - наступномго року.

menti_00033.jpg — 70.91 Kб

Необхідно вдосконалити ще:

Для того, щоб контролювати систему роботи автоматичних вузлів, необхідно мати графіки роботи кожного автоматизованого вузла в місті, каже Ігор Чугунніков. Але поки що ця система не налагоджена. Немає передачі даних з вузлів обліку, їх знімають фахівці, але повинна бути автоматизована система в місті, - каже директор ЮТКЕ.

Для економії тепла ЮТКЕ впроваджує свою систему економії.

В ті дні, коли температура повітря вище + 8, котельня нагріває воду в системі до температури не більше 60 градусів , якщо на вулиці 0 до 70 гаду сів. Коли температура сягає -18, котельна розігрівається до 95 – 100 градусів С. Якщо температура повітря більше 10 градусів, то КП ЮТКЕ зупиняє процес нагрівання системи.

menti_00004.jpg — 78.57 Kб

Експерти зауважують, що для досягнення максимального ефекту система економії тепла в Україні має бути комплексною.
В Южному процес енергозбереження вже потрохи починає працювати. Але повну «картину» можна буде побачити тільки, коли запрацює повний комплекс:
- Утеплення кожного багатоквартирного будинку Южного
- Реконструкція теплових комунікацій
- Встановлення автоматичних приборів контролю постачання тепла – елеваторних вузлів(ще 30% лишилось – це 1 мікрорайон)
- Встановлення по квартирних приборів контролю тепла.

Такий комплекс дій стане запорукою максимальної економії грошей як для міста, так і для кожного жителя, кажуть спеціалісти.

Osbb_00008.jpg — 92.26 Kб

Хто в Южному краде тепло?

За інформацією спеціалістів, найбільше споживання тепла в Южному в 16-поверхівахак. Саме там власники квартир збільшили площу своїх кімнат за рахунок лоджій (балконів). Вони перенесли батареї на колишні балкони та тим збільшили втрати тепла від 10% - 15% порівняно із іншими будинками.
Тому у звичайній 9-поверхівці 1 кв. метр коштуватиме 14 гривень за тепло, то у 16-ти поверхівці - від 16 до 19 гривень. Заручниками цих квартирних реконструкцій стали жителі перших поверхів, до яких тепло зверху майже не доходить зовсім. Щоб якось поліпшити цю ситуацію, у 16-поверхівках встановлені додаткові котли, які додають тепла в систему. Але люди на перших поверхах все одно мерзнуть та іноді відмовляються платити за тепло, отримуючи попередження про великі борги.

Osbb_000010.jpg — 95.11 Kб

Хто в Южному економить тепло?

Рекордсменами економії тепла в Южному спеціалісти ЮТКЕ вважають два будинки: по вулиці Приморській, 17 та Новобілярський, 22. Ці будинки представляють новий житловий фонд міста і не обслуговуються УЖКГ, вони є представниками діючих ОСББ Южного.
Передовий досвід в економії тепла є також у будинках за адресом: Новобілярська, 28 та Іванова, 26. Ці будинки також є діючими ОСББ міста.
Також, в Южному завдяки встановленим елеваторним вузлам тепла менше використовують такі комунальні заклади: школи, дошкільні заклади та Южненська міська лікарня. Відбувається це тому, що, наприклад під час канікул, вони взагалі відключають опалення.

Як тепло економлять в южненському ОСББ

Прикладом досвіду економії тепла «Re:пост» обрав будинок за адресою: Новобілярська, 28. Це багатосекційний, багатоквартирний дім, площа якого – 21 тисяча 642 кв. м. В цьому 10-поверховому будинку – 3 корпуси, в яких 7 під’їздів, 311 квартир. Будівельна компанія «Югінвест», яка його проектувала, впровадила в будинку систему обліку тепла таким чином, щоб постійно контролювати його постачання. В будинку встановлені лічильники тепла у кожному під’їзді та три елеваторні вузли (на кожному корпусі, - від ред).

Osbb_00003.jpg — 79.53 Kб

У кожну квартиру будинку труби опалення заведені індивідуально (так звана горизонтальна розводка). В кожному під’їзді встановлено два стояка направо і наліво від ліфта, а потім в кожну квартиру заводиться тепло для того, щоб у майбутньому була можливість встановити індивідуальний лічильник теплової енергії, - розказує керуючий обслуговуючої компанії Ніколаєв Олександр Єфстафійович.

menti_00012.jpg — 83.53 Kб

За минулий і позаминулий роки, відповідно до інформації від керуючого компанією, у Новобілярській, 28 спостерігається суттєва економія тепла. Відбувається це через те, що люди встановлюють індивідуальні лічильники тепла разом із системою регуляції тепла на своїх батареях. Вони контролюють надходження тепла в своїй квартирі за потребою.

Охочих встановити в цьому будинку поквартирні прибори обліку тепла зараз дуже багато, каже Олександр Ніколаєв. Мешканці будинку налякані тим, що тепло буде коштуватиме в цьому опалювальному сезоні дуже дорого. Тому тільки за останні півроку в будинку встановлено близько 30 індивідуальних лічильників тепла. І кожного тижня, по словам керуючого компанією, він отримує по дві – три заяви від жителів дому на встановлення індивідуального тепло-лічильника.

menti_00003.jpg — 87.13 Kб

Проте економія тепла в будинку відбувається не тільки завдяки індивідуальній системі регуляції тепла. А й враховуючи роботу автоматизованих елеваторних вузлів. Олександр Ніколаєв розповів «Re:пост» про те, що система роботи вузла налаштована таким чином, що в період плюсової температури він закриває клапан і не бере тепло, яке постачає ЮТКЕ, і не віддає його, а користується тим, яке вже поступило в систему. Коли температура повітря падає, він відкриває клапан і бере більше тепла з котельної.

Така система економії і постійного контролю дає можливість жителям будинку не відкривати вінка, витрачаючи зайве тепло, за яке необхідно заплатити. Такий облік тепла економить гроші кожного жителя будинку.

menti_00016.jpg — 93.28 Kб

За інформацією від директора КП ЮТКЕ – Ігоря Чугуннікова, індивідуальні лічильники наразі встановлюють лише в ОСББ, наприклад, Новобілярська, 28. Тому, що там встановлена двотрубна система опалення у під’їздах. Для житлового фонду Южного, якому більше 30 років, де існує однотрубна система (так звана вертикальна розводка) – поквартирні лічильники тепла встановити неможливо. Але, якщо мешканці будинків вирішують впроваджувати систему контролю споживаного тепла, то разом вони можуть встановити у своїх квартирах розподілювачі тепла (регулятори) на кожній батареї.

Така система контролю та можливої економії може бути впровадженою у новостворених ОСББ Южного.

 
 
Яндекс.Метрика