Re:пост

joomla

Чи не шкодять южненці сусідам, коли утеплюють «свою хату з краю»?

Golovna_Uteplenie.jpg — 91.15 KбТема енергоефективності в Южному стає всі більш актуальною. Впроваджувати комплексні заходи збереження тепла масово южненці не можуть, адже це доволі дорога процедура. Основним напрямком збереження теплової енергії в Южному, як показує практика, є утеплення стін квартир мешканців багатоповерхових будинків та заміна вікон на металопластикові.

Спеціалісти з УЖКГ кажуть, що утеплення квартир - найдорожчий варіант з решти заходів, які необхідно впроваджувати, аби економити свої власні кошти, та енергоресурси країни. Проте без утеплення квартир збереження тепла неможливе. Але саме комплексне утеплення будинку, а не його «клаптиковий» аналог – є запорукою тепла у всьому будинку, проте южненці утепляються клаптиками.

За результатами 2014-15 років населення є найбільшим окремим споживачем газу в країні, що споживає близько 50% від загального обсягу, переважно використовуючи його для обігріву власних осель.
Близько 60% з 18 млрд кубометрів, які спалює населення для обігріву власних домівок (як приватних будинків, так і багатоповерхівок через системи централізованого опалення), втрачається марно, тобто фактично йде на обігрів повітря через неефективні котли, теплотраси та вкрай погану термоізоляцію будинків. Причому майже 60% цих втрат відбувається на етапі кінцевого споживання тепла, тобто втрачається через погану ізоляцію стін, вікон, даху та будинкових дверей, тому саме населенню доведеться взяти на себе основний фінансовий тягар інвестицій в енергозбереження у житловому секторі.

В Южному жителі старого житлового фонду, якому 37 років, активно утеплюють фасади своїх квартир, міняють вікна з подвоєними склопакетами, а жителі нових багатоквартирних домівок встановлюють поквартирні вузли обліку тепла та регулятори температури. Проте комплекс дій щодо енергозбереження значно об’ємніший, розказують спеціалісти.

Uteplenie_6.jpg — 88.40 Kб

«Моя хата з краю» чи «нехай у сусіда цвіте»

Різнокольорові клаптики утеплених квартир прикрашають фасади кожного будинка Южного. Від 10 до 20 квартир у кожній багатоповерхівці утеплені різними матеріалами, різної товщини та різної тепло та вологопровідності. Спеціалісти з УЖКГ кажуть, що для утеплених квартир майже немає жодної проблеми, проте саме сусіди можуть стати заручниками «теплого клаптика».

Відбувається це тому, що поверхня фасаду будинку внаслідок утеплення стає різною. Вона по-різному реагує на температуру повітря та вологість, внаслідок цього на стінах біля клаптиків з’являються щілини, в які проникає повітря та волога. В цих квартирах може виникати пліснява. Також проблемою утеплення клаптиками може стати «точка роси» - яка виникає на стиках утеплених і неутеплених стін.

Uteplenie_11.jpg — 91.72 Kб

Експерт інформаційної кампанії "Сильніши разом" – Ольга Науменко стверджує, що, якщо ви утеплюєте клаптик стіни умовно навколо свого вікна, то на межі утепленої і звичайної стіни виникає так звана «точка роси», де буде накопичуватися конденсат внаслідок сусідства «холодних і теплих зон». Очевидно, що це призведе до появи грибка в інших мешканців цього будинку, і поступового руйнування капітальних стін будинку. Крім того, суттєвої економії власник такої енергомодернізації не отримає, тому що буде продовжувати платити по встановленому нормативу.

Така історія трапилася з Тетяною, яка живе з родиною в однокімнатній квартирі площею 17,5 кв. м. В цьому році під час опалювального сезону, як тільки температура повітря вночі стала нижче 0 С, на стику стіни із сусідами, які утеплили свій фасад два роки тому, з’явилась пліснява:

- Такого ніколи у нашій квартирі раніше не було. Ми в’їхали у будинок 12 років тому, проте із пліснявою вперше маємо справу. Будинок наш побудований з цегли. Наша квартира, незважаючи на товсті стіни, а це близько 60 см – дуже холодна взимку. Це тому, що несуча стіна – виконує роль арки в будинку. Там постійно гуляє вітер і охолоджує стіну. Мабуть тому наші сусіди згори і утеплили свою квартиру. Але тепер у нас з’явилась пліснява, мій чоловік каже, що це трапилось через різницю температур у стінах наших квартир, - розказує Тетяна.

Uteplenie_13.jpg — 94.08 Kб

Такі історії можуть траплятися в будинках, які зроблені з цегли чи з газобетону, вважає директор міського житлово-комунального центру Южного – Андрій Шестов. Саме цегла та газобетон – матеріали, які добре проводять тепло, повітря та воду. В Южному будинків, які побудовані з цих матеріалів, не більше 10. А саме конденсат, який утворюється внаслідок різних температур в стінах будинків (в квартирі і на вулиці), призводить до тріщин у несучих стінах, а також до утворення грибка та плісняви.

Uteplenie_5.jpg — 95.02 Kб

Чим утепляються южненці і скільки платять?

В Южному використовують різні матеріали для утеплення фасадів, розказує Андрій Шестов і це також по-різному впливає на фасади несучих стін, що з часом дасть свої негативні результати. Утеплення пінопластом може коштуватиме южненцю – 300 гривень за квадратний метр (ціна за роботу, без матеріалів , - від ред.). Цей матеріал пропускає вологу, його треба покривати гідроізольованим шаром, кажуть спеціалісти.
Пінополіестирол буде коштувати також приблизно 300 гривень за метр квадратний, але він повністю водонепроникний матеріал, тому, можливо, є кращим варіантом з точки зору довговічності.

Мінеральна вата чи мінплита – дороге задоволення, розказує висотник Олександр, який працює в сфері утеплення фасадів вже 13 років. Його робота з такими матеріалами коштуватиме близько 400 гривень за кв. м. Проте матеріал цей зовсім не годиться для утеплення фасадів, вважає спеціаліст, тому що дуже швидко набирає вологу.

Uteplenie_7.jpg — 82.51 Kб

Також важливою складовою утеплення є товщина матеріалу. Як розказав Олександр, він працює з матеріалами – 50 мм товщиною, проте спеціалісти з будівництва запевняють, що тільки 80 – 100 мм товщини утеплюючого матеріалу – є запорукою справжнього утеплення та дотриманням всіх технологічних норм.

Найпроблемнішими будинками Южного у питанні енергоефективності Олександр, як будівельник із 13-річним стажем роботи по утепленню, вважає цегляні будинки. Вони просто «п’ють воду», каже спеціаліст. Якщо є змога, він відмовляється від роботи на таких поверхнях, адже звик відповідати за свою роботу, а якщо не може гарантувати якості на довгі роки – не хоче і братися.

Uteplenie_12.jpg — 91.28 Kб

Що впливає на якість утеплення – думка експерта

Якість виконаних робіт – є запорукою якісного утеплення, розказав на тренінгу «ЗМІ про енергоефективність: актуально, об'єктивно, мотиваційно» Вадим Літвін - експерт у питаннях енергоефективності у багатоповерхових будинках. Він зазначив, що, якщо утеплювати фасади стін різними матеріалами, на стиках з’являються проблеми із теплопровідністю. Там може виникати «точка роси», тріщини і інші деформації внаслідок неоднорідності матеріалів. Проте основною проблемою утеплення клаптиками він вважає не конденсат, який накопичується у стінах, а промерзання вологих стін.

Uteplenie_9.jpg — 88.18 Kб

Що ж робити жителям Южного, аби зберегти свої стіни та зігрітися?

Експертна думка, щодо зберігання тепла будь якого будинку зводиться до одного – тільки комплекс енергоефективних заходів може зберегти тепло у будинках, врятувати їх від руйнування та зекономити гроші мешканців.

Андрій Шестов – начальник міськового комунального центру підкреслює, що енергозбереження в будинках житлового фонду можливе тільки при комплексному підході.

Ефект від використання тільки одного із заходів, наприклад, – встановлення енергозберігаючих лампочок у під’їздах, чи встановлення металопластикових вікон у всьому будинку, чи контролю постачання тепла за допомоги автоматичних елеваторних вузлів – не дасть результату.

Тільки комплексне використання всіх заходів ( утеплення фасаду, даху, підвальних приміщень, уникнення тим самим можливості втрати тепла, контроль використання тепла, заміна всіх вікон на метало-пластикові, використання тільки енергозберігаючих лампочок), дасть можливість економити енергію та з часом і гроші.

Проте найбільш ефективним і необхідним заходом для зберігання тепла є саме утеплення фасаду, підкреслює Андрій Шестов. Окупність утеплення можна відчути тільки за 10 – 15 років, каже директор МЖКЦ, але без цього заходу енергоефективність неможлива.

В Южному на комплексне утеплення погодилися тільки жителі 16-поверхівок, адже загальна площа цих будинків значно менша, ніж у 9-поверхівках. Тому повністю утеплених будинків Южного тільки 7. Зробили вони це завдяки міській програмі «50 Х 50». Відповідно до її умов, за утеплення фасаду будинку половину платять жителі, а половину додає міський бюджет. Програма ця в місті працює близько 7 років. Також по ній також утеплено близько 10 фасадів южненських багатоповерхівок.

Uteplenie_2.jpg — 81.25 Kб

Останнім з таким проектів став торець фасадної стіни 12-під’їздного будинку по вулиці Хіміків, 14. Всі жителі одного з під’їздів погодилися на утеплення фасаду, окрім одного мешканця, що з годом може призвести до деформації стіни, плісняви та всіх вищезгаданих негараздів.

Uteplenie_3.jpg — 94.66 Kб

 
 
Яндекс.Метрика