Re:пост

joomla

Новостворений южненський ОСББ вже планує подати до суду на рішення міської ради.

Golovna_OSBB.jpg — 89.08 Kб«Програма максимум» по створенню в Южному ОСББ на 2016 рік вже майже виконана. З 61-й багатоповерхівки в Южному на даний час 39 будинків створили об’єднання співвласників. Як розказують спеціалісти, до кінця року встигнуть зареєструватися ще кілька ОСББ.

Останнім часом активно допомагає у створенні ОСББ в Южному УЖКГ міста. ОСББ «Рідний дім Хіміків, 22» планує подати до суду на рішення міської ради, яке чотири роки тому віддало підвальні приміщення будинку у власність громади.

Історія із створенням ОСББ в Южному, як і по всіх містах України, переповнена протиріччями, непорозумінням, очікуванням, відсутністю знань, відмовою брати відповідальність за своє житло та ініціативою невеличкого кола людей, які здатні долати всі вищезгадані перепони.

OSBB_12.jpg — 92.53 Kб

Перші ОСББ в Южному почали з’являтися разом із компаніями-забудовниками. Одна з них (компанія «Югінвест») сприяла процесу створення ОСББ у своїх новобудовах. Також, на початку 2000 років в Южному три 16-поверхівки четвертого мікрорайону створили ОСББ. На даний час працює з них тільки одне за адресою: проспект Григорівського десанту, 19.
До 2016 року в Южному було створено 12 об’єднань співвласників багатоквартирних домів. Тому разом з новоствореними у 2016 році, ОСББ в нашому місті їх стало 41 (два з яких не працюють).

Як в Южному створюють ОСББ у 2016 році:

Про процедуру створення ОСББ в Южному Re:пост спитав у головного спеціаліста фінансово-економічного відділу УЖКГ Віктора Самойленка. Саме він протягом 2016 року був відповідальним за процес створення ОСББ в Южному.

Як розказує Віктор, з 2015 року він разом із колишнім начальником УЖКГ Євгеном Ігнатовським організовував перші зібрання. Метою зібрань був намір розповісти про сенс створення ОСББ. З 2015 по 2016 рік їх в місті пройшло близька 200.
Саме на перших зустрічах виявлялись активні жителі будинків, які частіше за все складають ініціативну групу, а вже далі стають членами правління об’єднань, розказує Віктор Самойленко:

- З тих, хто був на зборах, 90% переймалися проблемою ОСББ, їх це цікавило. Після зборів близько 5 чоловік вже приходили до мене, брали інформацію і згідно із законом працювали над створенням об’єднання. Тих, хто створили ОСББ із нашою допомогою вже не розвалити, тому що процедура створення ОСББ витримана відповідно до Закону, - підкреслює Віктор Самойленко.

OSBB.jpg — 97.25 Kб

Після ознайомчих зборів, які ініціює УЖКГ міста, жителі будинків приходять в управління отримати необхідні для подальшої роботи документи, які розробляють спеціалісти УЖКГ, враховуючи вимоги чинного законодавства. В переліку документів - зразок статуту, зразки протоколів зборів, зразки оголошень, бланки збору підписи, листи опитувань.

Ті ОСББ Южного, які вирішили утворитися без допомоги УЖКГ міста, розробляли документи та шукали всі відповіді на запитання щодо створення об’єднань самостійно.

Наступним етапом, як розповів Віктор Самойленко, у процесі створення ОСББє установчі збори. Запросити на ці збори необхідно кожного жителя будинку. Для цього потрібно за два тижні до зборів повідомити під підписи всіх власників квартир, що вони знають про збори і перелік питань, які там мають обговорюватись.
У повідомленні має бути інформація про те, де будуть проходити збори, коли, хто їх має проводити, перелік питань порядку денного. На цей процес у групи активістів може піти від тижня до двох, все залежить від кількості квартир та під’їздів будинку.

OSBB_3.jpg — 88.20 Kб

На порядку денному перших зборів, відповідно до Закону мають виноситися 6 питань, каже Віктор Самойленко.

- Рішення про створення ОСББ;
- Вибір назви об’єднання;
- Утвердження статуту;
- Обрання членів ревізійної комісії;
- Обрання членів правління;
- Обрання уповноваженої особи до реєстрації статуту та ОСББ.

А також, як розповідає Віктор Самойленко, на перших зборах потрібно затвердити і тариф, який сплачуватимуть мешканці майбутнього ОСББ.
Проте, як показує практика, цей етап переноситься на далеке майбутнє, адже на перших зборах він просто неможливий.

На перших зборах мають буди присутніми жителі будинку, які голосуватимуть за всі питання відповідно до своїх квадратних метрів. Присутність всіх жителів будинку не можлива і непотрібна. Легітимними збори вважаються, якщо на них присутні хоча б три людини. Проте досвід великих установчих зборів у Южного все ж таки є.

Влітку 2016 року такий досвід мали жителі будинку по Приморській, 19, в якому 9 під’їздів і мешкає близька 1000 людей. В цьому будинку 120 жителів прийшло на установчі збори, проводив їх Віктор Самойленко, який є жителем будинку:
- Провести таке зібрання майже неможливо, адже таку кількість людей просто складно зібрати. В актовому залі школи ми розсадили всіх жителів під’їзду у різних частинах залу, до кожного з них був приставлений член ініціативної групи із планшетом, в якому були всі необхідні бланки для збору підписів. Це зібрання пройшло за 3 години. Проте всіх ми так і не опитали, тому прийшлося ходити по квартирах, - розказує Віктор Самойленко.

OSBB_2.jpg — 80.02 Kб

Опитування всіх мешканців будинку, які мають, голосуючи, вписати дані щодо права власності на квартиру та кількості квадратних метрів, може тривати, як свідчить южненський досвід, два тижні. Далеко не всі ОСББ проходять цей етап один раз.
Є в місті такі варіанти, коли ініціативна група припиняла діяльність, стикаючись із нерозумінням мешканців дому, але в більшості випадків з’являлася нова група і об’єднання відбувалось.

Наступним етапом створення ОСББ є реєстрація. Проте в Южному у 2016 році у цьому напрямку були певні труднощі. Не всі ОСББ змогли зареєструвати свої об’єднання у місцевих державних реєстраторів. На те були різні причини, одна з них переатестація, яка настала для спеціалістів служби наприкінці весни. Тому перші зареєстровані ОСББ Южного у 2016 році стали юридичними особами у селі Комінтернові чи у Візирці.

На процес створення ОСББ, виходячі з досвіду южненських об'єднань, необхідно було витратити близько 600 гривень. З яких 450 - завірення двох підписів у нотаріуса для оформлення банківського рахунку, а також близько 200 гривень потрібно віддати за печатку. Як розказують члени правлінь южненських ОСББ, кількість грошей, які витрачались на друк листів опитування та інших необхідних документів, частіше за все, просто не враховуються. Активісти беруть ці витрати на себе.

А також є альтернатива повідомленню про установчі збори - рекомендований лист, який можна розіслати з місцевої пошти. Враховуючи кількість квартир, сума, яку необхідно витратити на ці листи, може скласти і 400 гривень, в залежності від кількості мешканців будинку. Цей лист видається адресату тільки під підпис, і в ньому має бути вся інформація про перші збори.

Як створилось перше у 2016 році ОСББ - «Приморська 11»:

Мешканці Приморській, 11 вперше заговорили про створення ОСББ наприкінці 2015 року. Вони зібралися разом проти військкомату, який місцева влада мала розмістити у підвальних приміщеннях будинку.
Наступна зустріч відбулась вже взимку 2016 року, де на вулиці люди вирішили, що створюють ОСББ і домовились про установчі збори. Перші збори пройшли в березні в місцевому кафе «Рубін». А потім, по традиції, члени ініціативної групи, вони ж і правління, пройшлися по всіх 7 під’їздах свого будинку та отримали всю необхідну інформацію. Замовити інформацію про власників квартир в БТІ Южного не змогли, адже у цій службі відмовляють надавати такі дані.

OSBB_8.jpg — 89.99 Kб

Як розказують члени правління групи ОСББ «Приморська 11», мешканці будинку не чинили спротив у процесі створення ОСББ, хоча противників було багато. Дізнаючись більше про можливості об’єднання, люди активно долучались до процесів. На збір інформації про власників квартир та отримання відповідей на запитання витратили 1,5 місяці.

Статут ОСББ «Приморська 11» обирали довго. Переробивши старі і нові статути вирішили дотримуватись типового, який пропонує Мінюст.
Ініціативна група цього ОСББ не отримувала допомоги від УЖКГ. Всю інформацію люди шукали в Інтернеті самостійно.
На даний час в ОСББ – 15 членів правління, голова ОСББ Людмила Левицька, яка очолює ще одне ОСББ в місті.
З 1 грудня це ОСББ вже почало свою самостійну фінансову діяльність за тарифом – 3, 37, тим, який був розрахований в УЖКГ Южного. В цьому ОСББ у штаті вже є бухгалтер, двірник, дві прибиральниці, сантехнік та електрик.

OSBB_4.jpg — 81.92 Kб

OSBB_14.jpg — 89.82 Kб

Однією з можливостей фінансування ОСББ в Южному - є оренда підвальних приміщень. Проте в Южному у 14 будинках підвали оформлені, як ПРУ, деякі з них місцева влада кілька років тому передала у власність громади.

OSBB_5.jpg — 95.18 Kб

Як розказують спеціалісти це трапилось, тому що Кодекс громадянської оборони забороняє передавати ПРУ (протирадіаційні приміщення) у власність не громади.
ОСББ «Приморська 11» пощастило, в їхньому великому підвалі неприватизовані приміщення, яких багато – є частиною власності ОСББ.
Зараз вирішується питання, як бути із розташованим в підвалі КП «Екосервіс», яке є частиною УЖКГ Южного і платить за перебування у приміщенні умовну суму орендованої площі на рік. Власникам будинку такі орендатори не цікаві і вони готові шукати нові можливості, аби фінансувати своє ОСББ.

OSBB_7.jpg — 92.08 Kб

Чому «Рідний дім Хіміків, 22» планує подати до суду на рішення ЮМР?

Перші зібрання щодо створення ОСББ в будинку за адресом: Хіміків, 22 відбулися ще у 2015 році. Зареєструвався «Рідний дім» 6 червня в селі Візирка, Одеської області.

З цього моменту мала б початися робота по списанню будинку з обслуговування МЖКЦ (міського житлового центру), розказує голова ОСББ – Вікторія Сандюк. Тільки у серпні розпочала працювати комісія по списання будинків. Про створення комісії Вікторія повідомлена не була. Вона наполягла на тому, щоб голови ОСББ увійшли у склад комісій і мали можливість контролювати процес списання будинків та прийняття у власність ОСББ. На даний час будинок перебуває все ще в обслуговуванні МЖКЦ.

OSBB_9.jpg — 94.34 Kб

Наступна новина очікувала на ОСББ «Рідний дім» восени. Вікторія Сандюк розказує, що дізналася про те, що на підвальні приміщення будинку має право власності южненський виконком. Це саме ті приміщення, які оформлені, як ПРУ.

В Хіміків, 22 у підвальних приміщеннях (вони ж ПРУ) розташовані комунальні підприємства міста, магазини, фотоательє та інші заклади. Передача ПРУ у власність громади, на думку голови ОСББ - є беззаконням:
- Не можу зрозуміти, як можна було віддати на власність громади те, що належить жителям будинку. Уявіть собі - ви приватизували квартиру, а потім взнали, що право власності у виконкому, - відзначає Вікторія.

Як розказала начальник відділу комунального майна Южного – Наталя Пітусь, ПРУ у підвалах Южного з’явились у 2012 році. На це було рішення южненського виконкому по розпорядженню міністерства оборони України. Місцева влада не мала права не прийняти таке рішення, розказує Наталя, тому 14 ПРУ – є частиною власності громади. Ці приміщення оформлені, як офіси, і в них працюють КП міста Южного, які платять за оренду 1 гривню 20 копійок на рік.

OSBB_10.jpg — 92.86 Kб

Одним з варіантів для новостворених ОСББ з ПРУ є пропозиція від влади взяти все ці приміщення в управління. Але ця пропозиція, на думку Вікторії Сандюк, є поганою, адже вона нічого не гарантує власникам дому.

Наприкінці листопада голова ОСББ «Рідний дім Хіміків, 22» вирішила подати до суду на рішення виконкому.

Чим завершиться спроба повернути у власність великі підвальні приміщення поки не відомо. Наразі у голів і членів ОСББ є актуальні питання – розробка та затвердження тарифів, а також впровадження заходів з енергоефективності.

В Южному з 2017 року буде працювати програма підтримки ОСББ, на яку місто передбачає з бюджету 10 мільйонів гривень. На цю суму об’єднання можуть проводити енергоаудити, утеплювати фасади, встановлювати металопластикові вікна, індивідуальні теплові пункти, ремонтувати покрівлі, модернізувати ліфти, ремонтувати внутрішню систему тепло -, водо -  та електропостачання. А також ремонтувати асфальтне покриття та пишохідні доріжки на прибудинковій теріторії і ще мати можливість капітально відремонтувати спортивні та дитячі майданчики. Новостворені ОСББ Южного вже планують перші заходи по збереженню своїх будинків та прибудинкових теріторій у процесі самостійного утримання.

Створення ОСББ – це завжди неповторна історія, розказують першопрохідці. Але тільки у процесі роботи над об’єднанням свідомість власників прокидається. Люди, особливо ті, хто щиро проти ОСББ, з часом стають активістами, і розібравшись у законах, дізнавшись з Інтернету подробиці роботи і життя об’єднань – повністю змінюють своє негативне ставлення. Проте це не означає, що проблеми у співвласників після реєстрації закінчуються. Навпаки, основна робота тільки розпочинається.

 

 
 
Яндекс.Метрика