Re:пост

joomla

Як обігріє южненські ОСББ держава та місцева рада?

RENEWED_Jacket.jpg — 84.23 KбПідтримувати ОСББ в Южному на місцевому рівні планують з 2017 року. Бюджет міста виділить 10 мільйонів гривень на співфінансування об’єднань. Також в банках Южного співвласники об’єднань можуть отримати так звані «теплі кредити» і вже наступного року планувати заходи по енергозбереженню.

Щоб стимулювати населення до впровадження енергоефективних заходів, уряд запровадив програму державної підтримки енергозбереження. Вона передбачає відшкодування частини суми кредитів, залучених на придбання матеріалів.

Позичальником, відповідно до умов цієї програми, можуть стати як ОСББ, ЖБК, так і власники будинків та квартир.
Ціллю кредитування має бути придбання енергоефективного обладнання або матеріалів.

osmd.jpg — 49.43 Kб

Фото: з сайту Держенергоефективності

Відшкодування частини суми кредитів становить від 40% для ОСББ, ЖБК та 30% для власників квартир. Максимальний розмір відшкодування – 14 тисяч гривень у розрахунку на одну квартиру багатоквартирного будинку за одним кредитним договором. Така саме ставка передбачена програмою і для власників квартир.

Для субсидіантів, які живуть у багатоквартирних будинках, процентна ставка підтримки сягатиме – 70%. Обсяг відшкодування обраховується за формулою, з урахуванням кількості отримувачів субсидій.

В рамках програми теплих кредитів, видачу кредитних коштів здійснюють такі державні банки як Ощадбанк, Укргазбанк, Укрексімбанк.

Derj_2.jpg — 62.54 Kб

На фото: Андрій Шиян

За 2016 рік, як розказав експерт Управління державних програм та імплементації вимог ЄС Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Андрій Шиян, програма Держенергоефективності видала більше 160 тисяч кредитів на суму 2,7 мільярди гривень. З них на придбання індивідуальних котлів – 19 тисяч кредитів, на суму 322 мільйонів. На інші заходи щодо енергомодернізації – 140 тисяч кредитів на суму 2,3 мільярда гривень. Кожного місяця популярність цієї програми кредитування ОСББ зростає, кажуть експерти.

Результатом кредитування по програмі «теплих кредитів» ОСББ, за даними експертів, стали такі показники – 100% об’єднань відчули позитивні зміни, реальну економію тепла та грошей на комунальні послуги - 70%.

Як розповіли експерти, на 2017 рік держава на програму Держенергоефективності запланувала всього 400 мільйонів гривень. Проте як на субсидії з державного бюджету виділять 50,7 мільярдів. Спеціалісти стверджують, що мінімальна сума, яку необхідно виділити на енергоефективні заходи в Україні на наступний рік, має становити більше 2 мільярдів гривень, а в ідеальному випадку 30 – 35 мільйонів євро. Наприклад, у Словаччині на енергоефективні заходи було витрачено - 32 мільйонів євро.

Derj_1.jpg — 54.64 Kб

На фото: Юлія Чеберяк

Проте, як підкреслила аналітик житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі «ОПОРА» Юлія Чеберяк, саме цю програму необхідно підтримувати, а не вкладати більше 50 мільярдів державних коштів на субсидії. Тому, що саме енергозбереження та енергоощадність – запорука економії коштів.

Важливим нововведенням підтримки ОСББ останніх двох років стало залучення місцевих органів влади до ще більшого здешевлення вартості позик у вигляді додаткового відшкодування частини відсотків чи тіла кредиту за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Наразі Держенергоефективності підписало близько 200 програм підтримки. В результаті цього біля 100 муніципалітетів вже почали фінансувати додаткове відшкодування вартості кредитів позичальникам (зокрема, відсотків по позикам, які сьогодні становлять 20% - 25% річних для різних категорій позичальників). Компенсація від держави та місцевої влади зазвичай досягає 45% від вартості позики. Ця програма досить швидко стала популярною серед населення, особливо серед власників приватних будинків. Популярність «теплих кредитів» призвела до традиційної – браку бюджетного фінансування.

1444.jpg — 77.68 Kб

Фото: з сайту Держенергоефективності

Лише за п'ять днів, з 28 листопада по 2 грудня, учасниками Урядової програми з енергоефективності стали 37 ОСББ, які залучили 4,2 млн. грн на заходи з енергозбереження у своїх будинках. Таким чином, побито рекорд листопада. Тоді за тиждень 29 ОСББ взяли «теплих» кредитів на суму 3,2 млн гривень. А ще у жовтні охочих до енергозбереження об'єднань було лише 10-15 у тиждень.

Приголомшливою є і щомісячна статистика участі ОСББ у програмі. Так, у листопаді державною допомогою на енергоощадні цілі скористалося 124 ОСББ, що удвічі більше ніж у жовтні. Тоді лише 54 ОСББ приєдналося до програми.

"Результати моніторингу дії програми, який проводить Держенергоефективності, свідчать про стрімке зростання попиту на енергоефективні заходи серед ОСББ. Це черговий доказ того, що програма державної підтримки виправдала очікування мешканців багатоповерхівок", - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук та нагадав, що ОСББ в рамках програми отримує відшкодування щонайменше 40% своїх витрат на утеплення. Якщо в будинку проживають субсидіанти, то компенсація може сягнути 70%. І це лише державна підтримка. Від місцевої влади ОСББ може одержати додаткову фінансову підтримку.

Osbb_00009.jpg — 87.43 Kб

Які реальні банківські програми підтримки ОСББ працюють в Україні і Южному:

Южний у 2015 році став першим містом, де ОСББ взяло кредит на енергомодернізацію. ОСББ Мрія» отримало кредит в Ощадбанку по програмі «Ощадний дім». Сума кредиту становила - 87 тисяч гривень, з них 40% (36 тисяч гривень) по цій програмі повернула держава. Кредитні кошти дали можливість встановити в під’їзді металопластикові вікна із подвійними склопакетами, модернізувати систему опалення та поміняти систему освітлення в будинку. Кредит взяли на 5 років.(посилання).

Як розказують жителі будинку пропозиція вжити енергомодернізацію в будинку та отримати на це кредит, надійшла від голови ОСББ – Федора Луценка. Мешканці на зібранні більшістю голосів прийняли рішення отримати кредит. Після отримання грошей и впровадження модернізації, мешканці будинку стали платити за комунальні послуги на 40% менше. Треба зазначити, що така значна економія стала можливою без головного показника енергозбереження – утеплення дому. Адже будинок за адресом: Новобілярська, 24 представляє новий житловий фонд Южного, він зданий в експлуатацію влітку 2013 року.

Як розказують жителі будинку повністю ОСББ ще не розрахувалось по кредиту, лишилось близька 20 тисяч гривень віддати банку.
Поки що в Южному це єдиний випадок, коли об’єднання співвласників наважилось взяти кредит на енергомодернізацію.

Програмою кредитування ОСББ та ЖБК від «Ощадбанку» передбачені такі умови:

Термін існування позичальника не менше ніж 6 місяців від дати реєстрації. Щонайменше 75% співвласників мають бути присутніми на загальних зборах та голосувати за рішення отримати кредит. Позичальник не має судових позовів, а рівень надходження платежів – не менше 85%.

Максимальна сума кредиту – 100% вартості проекту, але не більш ніж 42 тисячі гривень на одну квартиру в будинку. Власний внесок від 0% загальної вартості заходів із енергозбереження. Ставка – від 23% річних. Разова комісія за надання кредиту – від 1% суми кредиту чи кредитного ліміту.

Укргазбанк. Вимоги до позичальника: зареєстрований не менш ніж 3 місяці до звернення у банк.

Умови: термін – до 10 років, сума до 10 мільйонів ставка – 22,9% річних до 1 року, 24,5% річних – більше року. Разова комісія – 1 % суми кредиту. Власний авансовий внесок та необхідність страхування – відсутні. Застава (іпотека) – не передбачені. При достроковому погашенні кредитів комісія не нараховується.

Укресімбанк видає кредити ОСББ чи ЖБК, якщо вони існують не менше 6 місяців.

Умови: кредит із забезпеченням: термін – до 5 років. Сума – до 30 мільйонів гривень включно. Ставка від 22% річних, комісія за управління - 0,1% суми кредиту щомісячно. Власний авансовий внесок від 30%.

Yuzhny_1.jpg — 87.62 Kб

Южний на програми підтримки ОСББ на 2017 рік передбачив у бюджеті 10 мільйонів гривень:

Програма передбачає введення конкурсу серед ОСББ міста по реалізації підготовлених ними проектів шляхом спільного фінансування - вкладення коштів міського бюджету але при обов'язковому фінансовому участю мешканців будинку. Реалізація програмних завдань за рахунок коштів міського бюджету та коштів ОСББ проводиться в такому процентному співвідношенні.

- Капітальні ремонти покрівлі – 70% бюджет, 30% - ОСББ
- Капітальний ремонт та планова модернізація ліфтів – 97% бюджет, 3% - ОСББ
- Капітальний ремонт внутрішніх систем тепло-, водо-, та електропостачання – 70% бюджет, 30% ОСББ
- Капітальний ремонт асфальтобетонного покриття та пішохідних доріжок на прибудинковій території – 90% бюджет, 10 % - ОСББ
- Капітальний ремонт спортивних та дитячих майданчиків – 70% бюджет, 30 ОСББ.

Фінансування з міського бюджету для будинків ОСББ буде здійснюватись один раз на рік в межах до 800 тисяч гривень.

Відібрані комісією проекти виносяться на затвердження міської ради, з подальшим їх фінансуванням на певних умовах співфінансування. Координація та контроль за використанням коштів міського бюджету покладається на управління економіки Южненського міського ради, згідно встановленого порядку подання фінансової допомоги ОСББ. Залучення коштів співвласників ОСББ на умовах співфінансування не тільки підвищить фінансові можливості по ремонту житла, а й стимулюватиме дбайливе ставлення співвласників до загального майна, його збереження і поліпшення.

Як стало відомо, з огляду на те, що новостворені ОСББ Южного у наступному 2017 році не будуть мати у своїх фондах достатньо коштів, щоб брати участь у всіх напрямках програми, виконком пропонує претендувати на підтримку другого пункту, тобто розраховувати на капітальний ремонт та модернізацію ліфтів. Мовляв, що суми, які зможуть зібрати южненські ОСББ на своїх рахунках, якраз відповідатимуть, у кращому випадку, трьом відсоткам.

 
 
Яндекс.Метрика