Re:пост

joomla

Реформа ДСНС, яка «спалить» стару систему, скоро відбудеться в Южному

Golovna_pojeji.jpg — 94.34 KбВ Україні восени розпочато реформу ДСНС. Її ініціатором став міністр внутрішніх справ - Арсен Аваков із своєю командою.

В наслідку реформи в Южному можуть виникнути добровольчі бригади пожежних, перестануть «нагинати» підприємців штучними перевірками, страхові компанії візьмуть на себе ті задачі, які зараз виконують інспектори з пожежної безпеки.

Перші кроки реформи в ДСНС вже відчули журналісти, які стикнулися із необхідністю отримати звичайну інформацію про пожежу в місті. Останнім часом це стало дуже складно, не кажучи вже про реформу. Щоб дізнатися, на якому «світі» реформа ДСНС в Одеській області та які її наслідки очікувати в Южному, «Re:пост» написав запит на отримання інформації в обласне управління. Отже, відповідно до відповіді відомо, що:

«Станом на 02.12.2016 р. в Одеській області зареєстровано 6130 пожеж, в яких загинуло 92 людини. Матеріальні збитки склали 216 883 тисяч гривень. Фактів несвоєчасного прибуття пожежно-рятувальних підрозділів не допущено. 

За поточний період в місті Южному виникло 47 пожеж, випадків загибелі людей не зареєстровано. Побічні збитки склали -  1 мільйон 258,3 тисяч гривень.

IMG_1861.jpg — 51.37 Kб

Матеріально-технічне забезпечення підрозділу 39 ДПРЧ (державна пожежно-рятувальна частина) Южного знаходиться в стані готовності для виконання покладених на нього завдань. У підрозділі 5 одиниць техніки, з яких: два автомобіля першої допомоги (2006 та 2008 р.в.). Дві автоцистерни (1982 р.в. та 2009 р.в.) та автодрабина (1979 р.в.).

Автотранспортні засоби 2008-2009 року випуску були придбані за рахунок коштів державного бюджету. Проте як аналогічні пожежні частини в Європі оновлюють свій автопарк після 8 років використання і не використовують застарілу техніку.

IMG_1843.jpg — 47.68 Kб

Особовий склад южненської пожежної частини, згідно офіційної відповіді, забезпечений речовим майном на 80%. Забезпечує паливо-мастильними матеріалами та запасними частинами для підтримки техніки Южненська міська рада.

Про пожежу, яка сталася в Южному 3 грудня, в наслідку чого згоріли три торгівельні павільйони, чиновники відповіли так: «інформація щодо проведення слідства та встановлення причини пожежі, яка виникла 03.12.2016р. о 04 год. 20 хв. в м. Южному у торговельних павільйонах на території магазинів «П’яте колесо», «Автоемалі» та «Ритуальні послуги» належить до компетенції Южненського ВП Лиманського ВП ГУ НП України в Одеській області, яке проводить досудове розслідування

pojeja.jpg — 95.68 Kб

Одним з важливих моментів реформи є поява добровольчих бригад, тобто волонтерів, які рятуватимуть місто від пожеж. Проте, як відповіли в обласному управлінні, -  добровільна місцева пожежна команда (дружина) в Южному відсутня. Згідно реформі такі дружини необхідні в віддалених від великих міст районах, куди складно вчасно дістатися професіоналам. 

pojar-yuzhny00021.jpg — 44.05 Kб

Нормативна та законодавча база щодо створення подібних формувань розробляється Державною службою з надзвичайних ситуацій України для подальшого розгляду та затвердження Кабінетом Міністрів України, відзначили в обласному управлінні.

Що про пожежних волонтерів передбачено в реформі?

Однією ж родзинок реформи ДСНС, є утворення місцевих пожежних команд на основі пожених-волонтерів. І якщо в нашому районі таких немає – це не означає, що така потреба відсутня, особливо з огляду на посушливий регіон, південну частину країни і статистику по області, яка демонструє зовсім немалі цифри кількості пожеж.

0_d7318_ca086bcf_L.jpg — 58.74 Kб

То, відповідно до концепції реформи, Україні можуть з’явитися формування пожежних-волонтерів.  За даними аналітиків Інформаційної компанії «Сильніші разом!», подібна практика існує у всьому світі, і діяла в нашій країні до Другої світової війни. Після війни усі структури були об’єднані в одну для успішної швидкої мобілізації зусиль та протистояння ворогу. Наприклад, лише на Тернопільщині у 1920 році було 29 команд пожежників-волонтерів, які налічували 579 осіб. Протягом наступних десяти років їхня кількість стрімко зростала, і вже в 1930 році було вже 670 команд пожежників-волонтерів, які налічували 10 945 осіб. Така ситуація протрималась до початку війни, аж до 1939 року.

«В СРСР при кожному колгоспі існував пункт пожежного нагляду, в якому були добровольці-пожежники. Вони були сконцентровані на тому, аби рятувати від пожеж поля, однак, звісно гасили і інші пожежі. Тож і зараз можна відновити подібні пункти в селах. В багатьох вони працюють на власному ентузіазмі. В інших – підтримуються агрохолдингами чи іншими підприємствами, оскільки ті прямо зацікавлені в існуванні подібних команд», - розповідає Ігор Лавриненко, аналітик Офісу ефективного регулювання (BRDO).

З 2016 по 2020 роки, планується, що це буде проходити за наступним алгоритмом: громади визначають свою потребу у місцевій пожежній команді і оголошують про набір добровольців. Пожежником-волонтером може бути кожен, від 18 до років, то хто не має протипоказань для фізичних навантажень. Якщо є бажаючі долучитись, але не підпадають під ці норми, то в такому випадку вони можуть брати безпосередню участь не у операціях порятунку, а, наприклад, у навчанні громадян пожежної культури та у проведенні профілактичних заходів серед населення.

pojar-yuzhny00019.jpg — 38.30 Kб

Щоб стати професійним пожежником-волонтером, добровольці пройдуть 139-годинне навчання, яке буде організоване ДСНС у зручний для них час, за державний кошт. Після здачі іспитів, їм буде надано кваліфікацію та офіційний правовий статус пожежника-волонтера, право на гасіння пожеж, і, цілком імовірно, певні пільги. 

Зараз в Україні, наприклад, на все тій же Тернопільщині утворились 23 команди добровольців, чисельністю 12 чоловік. В Бориспільському районі діє команда «Штурм», яка утворилась по власному бажанню і самостійно знайшла кошти та техніку і на нову мотопомпу. В селі Дерцен на Закарпатті ще з 2005 року працює церковна команда пожежників-волонтерів. В ній 32 рятувальника, достатньо техніки і фінансується вона за підтримки громадян та прихожан церкви. Зібрав команду отець Микола. На той момент в радіусі 60 кілометрів не було жодного пожежника. Їх пожежна частина була перероблена з напівзруйнованої будівлі місцевого колгоспу. Технікою допомогли колеги з Угорщини. Пізніше підтримали і німці з голландцями. Зараз в команда має п'ять сучасних спецмашин і навіть один катер. З 40 пожежних, 12 є священнослужителями. Інші – це звичайні жителі села. Чергують щодня, кожен виклик фіксують. За рік мають майже півсотні виїздів. 

Що має змінити в ДСНС реформа до 2020 року?

Інший аспект рефоми ДСНС, згідно з даними аналітиків Інформаційної компанії «Сильніші разом!», реформа існуючої пожежної інспекції, яка, навіть за словами Арсена Авакова, є дуже корупційною структурою. Саме це призвело до наміру МВС її ліквідувати у тому вигляді, в якому ця структура зараз діє. Заплутана нормативно - правова база часто давала пожежним інспекторам змогу «закривати очі» на порушення тих, хто вміє «домовлятись», і «гасити бізнес» для тих, хто домовлятись не хотів.

Водночас робота пожежної інспекції не була запорукою того, що всіх норм пожежної безпеки дотримано. Отже, наразі реформатори працюють над тим, щоби звільнити бізнес від візитів пожежної інспекції і водночас довести до ладу всі пожежні норми.

photo_andrey_novitskiy_0582_2.jpg — 97.80 Kб

В результаті реформи у сфері обов’язкової компетенції ДСНС залишаються лише державні підприємства та об’єкти з високим ступенем ризику (нафтопереробні заводи, багатоповерхові будівлі на кшталт торговельних центрів, атомні електростанції тощо). Бізнес отримує довгоочікувану свободу від «необхідних» перевірок та звичайних вимагань.

Функції контролю, допомоги та компенсації будуть перекладені виключно на страхові компанії. Держава має оптимізувати штат ДСНС, що зекономить кошти і спрямовує їх на реальні потреби.

«Ми створили робочу групу, куди входять представники Ліги страхових компаній, великих українських та міжнародних страхових, представників бізнесу, громадськості, ДСНС. Розробляємо спільно зручну для всіх модель, яка запрацює, зацікавить бізнес, мотивуватиме підприємців справді якісно дбати про адекватні заходи пожежної безпеки на своєму підприємстві. Ця модель має спрацювати і для страховиків, які мають бути компаніями з надійною історією та репутацією, скільки на них неминуче ляже обов’язок сплати більших обсягів страхових виплат», - пояснює план реформування Анастасія Дєєва, заступник міністра внутрішніх справ України.

39 ДПРЧ Южного на початку реформи. Яким він може бути, інсайдерська думка.

Про роботу южненського підрозділу МЧС, його пожежної дільниці, журналісту «Re:пост» так і не вдалося дізнатися детально в головному управлінні. Робітники місцевого осередку взагалі не відповідають на жодне з запитань. Тому «Re:пост» змушений був звернутися до колишнього співробітника місцевого підрозділу. З етичних міркувань ми не будемо називати його ім’я. 

20160808_142528.jpg — 20.99 Kб

Отже, як розказав журналістам респондент, в южненський пожежній дільниці майже не залишилося досвідчених пожежних. Всі спеціалісти, які мали досвід та знання, – звільнились. Останнім часом ідуть на цю роботу  не за покликом душі чи достойною зарплатнею, а тому, що просто немає альтернативи, стверджує співрозмовник.

Кілька років тому пожежні южненського підрозділу приїжджали на пожежу у кількості 10 чоловік. Тепер їх буває 5-6 (два з яких водії). Тобто людей, які мають рятувати від пожежі зараз вдвічі менше. В середньому на рік южненські пожежні роблять 100 виїздів. Найбільша кількість пожеж припадає на літній період, а також в осінньо-зимовий період, коли люди активно користуються приборами для обігріву, а також бавляться феєрверками.

На погляд інсайдера, щоб добитися результату від реформи в южненському підрозділі необхідно: прибрати адміністративний персонал, залишити лише вогнеборців на добровільній або професійній основі, диспетчерська має бути лише одна всю область, яка прийматиме виклики на номер «112» (медицина, пожежі, рятівники, поліція – всі служби), виключити бюрократичну складову, а в перспективі цей підрозділ має перейти під юрисдикцію місцевої громади.

pojar-yuzhny00019.jpg — 38.30 Kб

Піком корупції в структурі по всій країні були 2007 – 2009 роки (інсайд). Тоді почали брати хабарі і відійшли від традиційного бартеру. Права в інспекціях стали необмежені.

Пожежні могли, наприклад, прийти і вимкнути на підприємстві чи то у бізнесі центральний рубильник. Таке могло трапитись, якщо інспектори помічали якесь порушення і вимагали хабара, а людина не реагувала. Могли «закрити» бухгалтерську розетку чи «закрити» необхідний для підприємства цех. І працювати було неможливо, тому люди не мали виходу і піддавалися на шантаж. 

В 2009 році в Одеській області, відповідно до постанови  №774 з’явилися платні послуги, які почали надавати пожежні. Проте постанова ця вийшла ще у 2006 році, але Одеська область все ще трималась на старих схемах.

- На даний момент, «в руки» не беруть – все робиться через страховки, підставні фірми. Наприклад, пропонують провести навчання, для колективу чи через визначену фірму, пропонують зробити техогляд будівництва чи підприємства. Проте, якщо реформа все ж таки відбудеться, такою, як вона запланована, підприємець сам собі буде вибирати страхову компанію, яка надасть йому найдешевші та найякісніші послуги, - зазначив інсайдер.

Перші кроки нового підходу вже зроблені, вважає наш респондент. Прикладом стали електронні торги на Prozorro. Наприклад, всі представлені страхові послуги, які зараз можна розглянути і отримати на Prozorro, пропонуються на суми, які в десятки разів менші тих, що були до відкритих електронних торгів в минулі роки. 

- В пожежники краще брати добровольців, тобто простих жителів міста, яким цікава така місія. Людей можна заохочувати, наприклад, як в Європі. Там волонтерам-пожежним держава у власне користування дає автомобілі, а людина відповідно до графіку, у випадку пожежі чи необхідній рятувальній операції –виїжджає на виклик, - розказав респондент.

Навчити волонтерів можна за тиждень – два, впевнений наш респондент. На його думку, в Южному таких людей можна знайти чимало. А колишні інспектори, які хочуть працювати в структурі, можуть працювати агентами страхових фірм. Той самий інспектор, який «смоктав кров» з підприємців, який хоче заробити грошей на страховому висновку, має робити це офіційно. Страховка буде відповідно до розміру того, скільки в замовника порушень. Зарплата агента залежатиме від кількості контрактів. Така система повністю унеможливить корупцію, тому що збудує конкуренцію. А головне - дасть можливість не втратити роботу всім, кому вона цікава.

IMG_1834.jpg — 35.75 Kб

В Южному вже 7 років працюють кілька страхових компаній, у кожній з яких є свої клієнти, а також агенти, які є експертами в пожежній справі. Тож за часів реформи їх має стати значно більше, так само, як і самих компаній. А поки що в нашому місті з 2009 року працюють: «Українська пожежна страхова компанія», «Каштан», «Юпітер», «Анжеліка» – це ті компанії, які займаються страхуванням від нещасних випадків, загалом в Україні близька 130 страхових компаній, кількість яких за роки реформи може бути збільшена.

Реформа ДСНС в Україні розрахована до 2020 за цей період має бути оновлений професійний склад структури, принципи роботи, обладнання, а також ставлення громади до унікальної професії - рятівника.  

 

 
 
Яндекс.Метрика