Re:пост

joomla

Як Луцьк випереджає всю Україну в питанні енергоефективності та підтримки ОСББ, дізнався «Re:пост»

Golovna_Luck.JPG — 89.99 Kб«Re:пост» побував на семінарі в Луцьку наприкінці листопада цього року. Ціль семінару – показати досвід міста в питанні енергозбереження, підтримки ОСББ та дізнатися, як в Луцьку використовують альтернативні джерела енергії. Організаторами семінару став колектив  ГО «Український центр європейської політики»

Історія про Луцьк та його досвід в актуальних напрямках розвитку для України, вже вкотре з’являється на сторінках нашого сайту. Перше знайомство з містом для Re:пост сталося навесні 2015 року. Тоді ми вам розказали історію роботи міста у напрямку підтримки тимчасових переселенців. Організаторами прес-туру був у 2015 році «Інтерньюз Україна».

Про те, як зберігає енергію та гроші Луцьк, дізналися журналісти, які співпрацюють із Інформаційною компанією «Сильніші разом!» та експертами ГО «Український центр європейської політики». Семінар складався з теоретичної частини, спілкуванням із міським головою Луцька, головою ради ОСББ міста. А також побували у перших будинках міста, які створили ОСББ та вже багато років економлять енергію та вживають всі можливі заходи енергозбереження. Побували в приватній оселі, яку будують з урахуванням відсутності опалення та електропостачання, використовуючи сучасні сонячні панелі та ІТП для приватного будинку.

Jurnalisty_1.jpg — 87.44 Kб

menti_00010.jpg — 95.55 Kб

Теоретична частина семінару проходила в Центрі енергоефективності та енергозбереження Луцька, який розташований в одному з ОСББ міста.

Про програму Держенергоефективності, її плани на 2017 рік журналістам розповів начальник відділу державних програм та планів розвитку Управління державних програм та імплементації вимог ЄС Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Андрій Шиян.

Він зазначив, що програма Держенергоефективності видала більше 160 тисяч кредитів на суму 2,7 мільярди гривень. З них на придбання індивідуальних котлів – 19 тисяч кредитів, на суму 322 мільйонів. На інші заходи щодо енергомодернізації – 140 тисяч кредитів на суму 2,3 мільярда гривень. Кожного місяця популярність цієї програми кредитування ОСББ зростає, кажуть експерти. А також у 2017 році ця програма має бути продовженою держава запланувала на неї 400 мільйонів гривень.

Dmitro_1.jpg — 87.09 Kб

Старший аналітик ГО «Український центр європейської політики» Дмитро Науменко
у своєму виступі наголосив на необхідності вживати заходів енергоефективності. Досвід Європи та аналітика стверджують, що завдяки цьому зростає ВВП та з’являться нові альтернативи на ринку праці. Також він розказав, що в Європі існують законодавчі норми в питаннях енергоефективності. Такі ж саме норми необхідно вживати і в країнах-партнерах ЄС, якою є Україна. Дмитро навів приклад 4 директив, згідно яких в країні – партнері має бути побудований ринок послуг енергоефективності. Також існують стандарти енергоспоживання будівель для житлового сектору та всіх комунальних послуг. Згідно цим стандартам побутові прилади мають зменшити споживання енергії на 20% до 2020 року.

Jeberyak_1.jpg — 57.11 Kб

Аналітик житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі «ОПОРА»Юлія Чеберяк розказала про поняття комунального та приватної власності: «Будинок комунальної власності – такого поняття немає, якщо хоча б одна квартира приватизована – він належить власникам будинку. Майже 98% житлового фонду в Україні – приватизовані».
Відсутність відповідальності, відмова дбати про весь багатоквартирний дім – є проблемою в Україні. Більшість мешканців багатоповерхівок, які створюють ОСББ, як розповіла Юлія, у питаннях, наприклад, утеплення взагалі не думають про спільні проблеми. Українці звикли міркувати так – все що моя хата – це моє, а все решта – мене не турбує. Проте відповідати за будинок і його утеплення вони мають однаково. Також Юлія Чеберяк підкреслила необхідність підтримки ОСББ на рівні держави, місцевої влади та самих жителів.
- Не можна покласти всі витрати на плечі влади, держави чи власників квартир. Тому що квартира – це власність, за яку мають відповідати ті, хто є власниками. Реформа ЖКГ означає, що проживання в квартирах повинно стати комфортним, а також мають з’явитися якісні послуги.

Цікавим моментом в Луцьку є те, що перші ОСББ в місті створились в гуртожитках підприємств, які списували свої будинки. Яскравим прикладом став гуртожиток ЖКГ на Ніла Хасевича,6:

Візитна картка Луцька - будинок-вишиванка:

OSBB_Luck_1.jpg — 91.55 Kб

Гуртожиток Луцька почали модернізувати у 2015 році. Міська програма, яка передбачала фінансову підтримку ОСББ – 80% (міський бюджет) на 20% (жителі гуртожитку). Будинок повністю утеплений, в ньому відремонтований дах, встановлений ІТП (індивідуальний тепловий пункт), замінені вікна на енергозбережувальні, та повністю замінено освітлення. Тепер тариф будинку становить 2, 20 гривні. Вартість такого проекту обійшлася і бюджету і мешканцям у 1,800 мільйонів гривень.
Також на модернізацію взято кредит. Тіло кредиту відшкодовують мешканці, відсоток – міська рада. За тепло, після модернізації, платять 6,55 про те як в не модернізованих будинках Луцька від 15 -13 гривень за метр квадратний.

OSBB_Luck_2.jpg — 66.91 Kб

Шестиповерховий будинок у 184 квартири наразі отримав нове життя сповнене комфорту. Прибудинкова територія також входила в проект. Навколо будинку замінено асфальтне покриття. Поряд з «Вишиванкою» розташований парк, у якому встановлений символічний пам’ятник відомому музиканту Андрію Кузьменко.

OSBB_Luck_7.jpg — 81.84 Kб

Така додаткова визитівка в Луцьку додає ще більшої уваги і до самого будинку і місцю, де він знаходиться. До речі і пам’ятник і паркова територія – робота одного з підприємців, офіс якого знаходиться навпроти.

                      

OSBB_Luck_3.jpg — 88.13 Kб

У наступному будинку (ОСББ Лучанин), який був колись гуртожитком одного з підприємств міста, журналістів здивувала чистота в під’їзді та квіти на стінах. На кожному поверху багатоповерхівки – справжній український розпис. Кожен поверх ОСББ – неповторний.

OSBB_Luck_5.jpg — 72.56 Kб

menti_00032.jpg — 94.23 Kб

Також в цьому будинку зроблений комплекс заходів по енергозбереженню. Першим з яких був ІТП, який перший в Луцьку встановлений на залучені кошти від проекту USAID.

OSBB_Luck_8.jpg — 76.87 Kб

Після встановлення якого заощаджувати почали жителі 30% за тепло. Потім вирішили повністю утеплити будинок, та встановити нові вікна. Тепер тариф в будинку - 2,88 гривень за метр квадратний. Після вживання всіх енергозбережувальних заходів, економія склала - 50%. Також, в будинку поміняна електропроводка, зроблена модернізація щитових. Кожен поверх будинку з новими лічильниками. Мешканці платять не по показникам загально будинкового лічильника, а згідно індивідуальних показників, напряму в Обленерго.

OSBB_Luck_9.jpg — 92.48 Kб

Альтернативним прикладом використання енергії став для журналістів приватний будинок неподалік Луцька.

Dom_3.jpg — 94.94 Kб

Власники будинку вирішили встановити сонячні панелі (станція з 20 панелей у 260 Ватт). Всередині будинку інвертор і акумуляторні батареї, інвертор 6 кіловат. Акумулятори потужністю – 20 кіловат. Альтернативи у власників не було, адже в місцевості де розташований будинок немає електропостачання. Зробити свою міні - електростанцію, яка споживаю сонце – логічне компромісне рішення. Коштує вся система – 10 тисяч доларів, з часом, як розказали спеціалісти власники панелей зможуть і продавати енергію сусідам. Панелі працюватимуть в принці постійно, існує тільки один випадок, коли вони автоматично можуть переключитися на генератор, який встановлено в будинку, це може статися, якщо сонця не буди тиждень. Проте така ситуація в Луцькій області – майже не можлива, адже санація в регіоні не дуже відрізняється від Одеської області.

Dom_2.jpg — 70.81 Kб

Лавочки на сонячних батареях в Луцьку.

Lavochka_4.jpg — 85.89 Kб

Також в Луцьку використовують альтернативні джерела енергії прямо в центрі міста. Експериментальним проектом для міста стали дві лавочки, які зроблені компанією SEtech, в офісі якої побували журналісти. Інженери компанії розказали, як вони створили лавочки, від яких можна заряджати цифрові пристрої. Вартість таких лавочок – 12 тисяч гривень. На них встановлені сонячні панелі і можна спокійно заряджати телефони, планшети, тощо. Проте встановити більше таких лавочок майже не можливо, адже замовники з бюджету наполягають на тому, щоб їхня вартість сягала 70 – 80 тисяч гривень. А також загрозою для них, звісно ж є – вандалізм.

Як луцька влада дбає про енергоефективність в місті та допомагає ОСББ.

Зустріч журналістів з міським головую Луцька, Миколою Романюком, відбулась традиційно в луцькому ЦНАПі. Він розказав, що в місті ажіотаж зі створенням ОСББ розпочався у 2016 році. На початок року в Луцьку об’єднань було 193. На кінець року вже 309. Житловий фонд міста складає 1530 будинків.

Mer_1.jpg — 82.89 Kб

Микола Романюк зазначив, що в Луцьку люди пасивно ставляться до процесу створення ОСББ. Не зважаючи на те, що в місті вже давно існують програми підтримки, перші з яких були спрямовані на підтримку ініціатив громад. На кожну таку програму виділялось по 500 тисяч з міського бюджету. Також в Луцьку підтримують будинки, які все ще обслуговуються в ЖКГ міста. В цих програмах 60% виділяється з міського бюджету, 40% вкладають жителі міста в енергомодернізацію, ремонт, тощо. Підтримка ж ОСББ інша, тут міський бюджет допомагає на 70% і 30% додають члени ОСББ. Також в місті встановлені лічильники тепла по програмі спів-фінансування. Проте, як зазначив міський голова підтримувати з міського бюджету всіх безкінечно – не перспективно. Тому зараз підтримується програма виплати відсотків по кредитам за рахунок міського бюджету. Від 30 до 40% по кредитам відшкодовує міський бюджет.

                   

В Луцьку існує муніципальний енергетичний план, головним питанням якого є – енергоефективність.
Також в місті трьох річний досвід співпраці із «Європейським банком реконструкції і розвитку». Згідно цього проекту модернізована система опалення міста Луцька. Коштувала реконструкція - 10 мільйонів євро (кредит), 4 мільйони (грант). Виконана заміна всього котельного господарства: бойлерні, мережі, за рахунок гранту встановлено котли в кількох мікрорайонах. В 2016 році 200 будинків отримають ІТП.
На енергоефективні технології в Луцьку наступного року залучатимуть 750 мільйонів гривень. 1 мільярд надійде до міського бюджету за рахунок міжнародних інституцій. 11 мільйонів євро – кредит на модернізацію системи водопостачання в місті (кредит розрахований на 30 років, ставка 1, 25% річних).

Mer_2.jpg — 95.81 Kб

Також в планах Луцька повністю термомодернізувати всі шкільні заклади міста, співпрацювати із шведською компанією на суму у 5 мільйонів євро (кредит) та 1,5 мільйони євро (грант).
Також в місті, як розказав міський голова, постійно пишуть проектні пропозиції та отримують гранти ОСББ міста, а також всі управління міської влади.

Депутат 6 скликання, голова ради голів ОСББ міста Луцька Роман Бондарук, а також засновник Центру енергоефективності та енергозбереження Луцька, розказав журналістам, що програму підтримки ОСББ Луцька перейняли більше ніж в 60 містах України.
Кредитний портфель ОСББ Луцька складає в 2016 році більше 20 мільйонів гривен. На ці гроші повністю в будинках ремонтують дах, вікна, утеплюють фасади,ставлять ІТП. З 2014 року, як тільки почала роботу програма Держенергоефективності, в Центрі розробили програму підтримки ОСББ і сьогодні з державного бюджету відшкодовується тіло кредиту. Згідно цій програмі, люди взявши кредити додатково не сплачують нічого. Гроші гасять а кредит тільки за рахунок економії. Якщо будинки платили 16, 80 гривень за тепло, тепер, після модернізації – 7,80 гривень. Перемогою програми, вважає Роман – є об’єднання громадськості, державу та органів влади разом в поштовху до допомоги ОСББ.
В Центрі енергоефективності та енергозбереження Луцька два рази в місяць навчають людей, тому як створювати ОСББ, що потрібно робити щоб керувати своїм майном та зберігати енергію та багатьом необхідним в процесі управління своїм будинком речам.

                  

На останок 2016 року, згідно даних в Луцьку утворилось 340 ОСББ, працюють 2 асоціації ОСББ міста.

 

 
 
Яндекс.Метрика