Re:пост

joomla

У Рівному економлять енергію, створюють ОСББ та стимулюють рятувати житловий фонд у сусідів

Golovna_Rivne_10.jpg — 86.74 KбДосвід енергозбереження Рівного став доступний регіональним журналістам 27 та 28 січня. Журналіст «Re:пост» також побував у цьому прес-турі й особисто переконався в прогресивному досвіді Рівного у питанні енергозбереження.

Організатори влаштували журналістам повний навчальний комплекс напрямків з питань енергозбереження, а також розказали про державні програми підтримки. Журналістів вразив досвід ГО «Екоклубу», який протягом 15 років успішно працює в місті в напрямках, пов’язаних з питаннями охорони екології, створенням ОСББ та впровадженням енергоефективних заходів.

Економія енергії у житловому секторі – одне з головних питань в Україні. Наші будинки споживають втричі більше тепла ніж такі самі в Європі. Рівне – приклад для всієї України у роботі в напрямку енергозбереження. В місті працюють як міські, державні та і громадські ініціативи, щодо впровадження енергоефективності, переконалися журналісти.

16523618_1099453163499252_717993229_o.jpg — 52.62 Kб

Рівне активно створює ОСББ та дбає про них:

У Рівному зараз 428 ОСББ, всього 1100 багатоквартирних будинків. В місті працює рада голів ОСББ, іде мова про створення асоціації ОСББ в місті. Міський бюджет підтримує житловий фонд у питаннях впровадження енергоефективних заходів по кількох програмах. Перевага у Рівному віддається ОСББ, вони отримують 70% бюджетної допомоги. Будинки, які все ще на обслуговуванні ЖКГ, отримують тільки 40% міської допомоги. У 2017 році з бюджету Рівного заплановано 50 мільйонів гривень на підтримку житлового фонду міста.

Основні проблеми на ринку споживання енергії в житловому секторі

Як розповідали журналістам у прес-турі, в Україні приблизно 9 мільярдів кубів газу витрачається в житловому фонді. При цьому 11 мільярдів кубометрів в Україні неефективно використовується. Тому і політична, і економічна задача наразі одна – впроваджувати заходи з енергоефективності. На цьому шляху багато перепонів, один з них - де взяти гроші на енергоефефктивність?

Відповідальність за це по всій Україні однаково лягає на плечі голів ОСББ та управителів, але юридично вони не захищені. Інша проблема - це вибір управляючої компанії. Проте органи місцевого самоврядування у більшості міст України чинять опір виникненню конкуренції у питанні створення управляючих компаній. Скрізь одна історія – влада радить новоствореним ОСББ свої компанії і нищить тим самим конкуренцію.

Але впровадження заходів енергомодернізації вкрай необхідне, адже, як показує реальність у старих багатоквартирних будинках в Україні платять більше ніж в нових. Тому що тільки з 2006 року в Україні почали будувати дома, в яких вживають енергоефективних заходів. Тому хтось за одну площу платить 5000 гривень, а хтось - 500.

За статистичними даними Мінрегіону в Україні 255 тисяч багатоквартирних будинки, серед них - 26 тисяч ОСББ зареєстровано, але 75 тисяч – 5 і більше поверхів.
639 будинків взяли кредити.

Як брати кошти на енергоефективні заходи

Rivne_2.jpg — 92.91 Kб

На фото: Марина Мілова

Марина Мілова - заступник начальника відділу нормативно-технічного забезпечення Управління державної експертизи Департаменту технічного регулювання енергоефективності Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, розповіла журналістам про те, як працює державна програма підтримки.
Марина підкреслила, що держенергоефективності інтегрується з місцевими програмами. Програма передбачає відшкодування відсотків чи тіла кредиту позичальникам через міський бюджет. У програмі є широкий перелік енергоефективних матеріалів на яки можна отримати гроші. Термін отримання коштів – близько місяця.

Станом на 23 січня в Україні було видано 170 тисяч кредитів на загальну суму 270,35 мільйонів гривень. З них на ОСББ пішло – 648 кредитів. Загалом з квітня 2015 року українці по цій програмі залучили 76, 8 мільйонів гривень. Станом на сьогодні державна програма не продовжена, але вже з початку року, 19 ОСББ вже залучили 1,1 мільйонів гривень на енергомодернізацію свого житла.

Загалом в Україні дії 191 місцева програма, що додатково відшкодовує чи тіло чи відсотки по кредитах для ОСББ.

16523256_1099453180165917_1637427346_o.jpg — 35.29 Kб

Приклад історій ОСББ Рівного

У Рівненський області 20 регіональних програм і на дві з них затверджені гроші з бюджету. В ОСББ «Галицького, 4», Рівненської області по програмі держенергоефективності здійснили заміну вікон, утеплення – залучили на це більше 0,5 мільйона гривень, які відшкодували з міського бюджету. А також отримали додаткові гроші з інших державних програм сумою у 376 тисяч гривень. До модернізації на опалення мешканці будинку витрачали 18,23 гривні, після - 10,50 гривень.

16522211_1099453246832577_2091388894_o.jpg — 21.31 Kб

Одним з найяскравіших прикладів в енергозбереженні Рівного, стало ОСББ «Мій дім». Роман Алексійчук – голова ОСББ вважає, що сонце має працювати на людей.
Тому на даху будинку встановили автоматизовану котельню , яка складається за 18 пласких сонячних панелей. Вони виконують роль колекторів. Ці колектори дають можливість економити газ на 30%. Щоб встановити сонячні колектори ОСББ зробило кошторисну документація, розробило проект. Жителі будинку за панелі заплатили 113 тисяч гривень. Тепер в цьому будинку найнижчий тариф на тепло у місті, який сягає 12,12 копійок гривень за квадратний метр. Вартість кубічного метру за гарячу воду – 50 копійок за куб. Також, завдяки встановленим панелям, в ОСББ з’явився резервний фонд.

- Ми довго ходили, дивилися показники по газу і побачили що у нас даху дуже багато і ми його можемо корисно використати. Ми встановили колектори на південній стороні - це найбільш освітлена наша територія. Коли пан Яценюк розпорядився економити газ до 30% ми зрозуміли, що цього досягти без панелей неможливо. Коли газ у 2016 році значно подорожчав, ми зрозуміли, що нам необхідно переходити на нову енергію. Було кілька ідей: сонячні колектори, друга ідея була теплові насоси «повітря+вода». Коли написали заявку і розуміли, що нас все ж таки профінансують, ми вибирали що ми все-таки будемо робити – чи то використовувати насоси, які потребують електроенергії чи то взяти енергію сонця, на яку в нашій державі поки що не встановлено податків. Все покупали за міську програму підтримку сталого розвитку. Розроблена проектна документація за гроші ОСББ, зроблена експертиза. Технічний нагляд, авторський нагляд і 30% заплатили підрядній організації, яка встановила колектори. Місто не дає кошти поки своїх 30% не витратить ОСББ. Ми дуже хитрі – ми взяли теплий кредити, наша частка мала бути 117 тисяч, а взяли теплий кредит і нам держава відшкодувала, і тому наша частка склала 113 тисяч гривень.

Roman_OSBB.jpg — 85.75 Kб

Фото з Фейсбук- сторінки Романа Алексійчука

Роман Алексійчук, голова ОСББ «Мій дім» колись був правоохоронцем, але розчарувався у професії та пішов добровільно захищав Україну в АТО. Коли демобілізувався, взявся наводити порядок у своєму будинку.

Генератор крутих ідей – рівненський «Екоклуб»

В місті з 1998 року успішно працює громадська природоохоронна організація «Екоклуб». Організація є представництвом WISE/NIRS в Україні та постійним активним членом антиядерного руху в Україні.

Rivne_1.jpg — 88.19 Kб

На фото: Дмитро Сакалюк 

Дмитро Сакалюк - експерт з енергоефективності,член ради ГО «Екоклуб», розказав журналістам про те, що клуб для простих рівненчан та жителів області проводить тренінги, семінари, акції, розробляє еко-програми і не тільки. Також надає гранти на енергоефективні проекти, допомагають в приватну секторі. Одною з робіт «Екоклубу» - є допомога ОСББ.

Одна з таких робіт - «Стан енергетичного розвитку» – це проект, який передбачає скорочення викидів парникових газів на 20%. В Рівному прийнятий такий документ, який був досліджений Еко клубом, вони розібралися, що всі необхідні складові цього документу – виконані, і тепер місто має взяти великі гроші. Організація розуміє, що гроші можуть зникнути, а заходи не зроблені. Тепер організація планує протягом року чинити спротив владі у різному форматі – постійно говорити громадськості про еко-проблему і контролювати владу.

Rivne_3.jpg — 77.42 Kб

Також, в «Екоклубі» займаються допомогою у наданні енергоаудиту. Моніторинг тепловізором в Рівному доступний безкоштовно, якщо звернутися в «Екоклуб». Цим пристроєм вже перевірено чимало міських фасадів. На екрані тепловізору червоним та помаранчевим кольором позначаються місця тепловтрат. Синій колір – позначає добре зберігання тепла. Отже, як доводять дослідження рівненських шкіл, втрати тепла взимку – існує, особливо це жахливо після ново відремонтованих фасадів, на яки витрачені бюджетні кошти.

Дмитро влаштував журналістам живе дослідження у рівненських дворах. Виявилося, що втрати на не утеплених фасадах значні, а на утеплених нещодавно існують просто незрозумілі дірки у фасадах, через які виходить дорогоцінне тепло.

16492370_1099453460165889_1147739493_o.jpg — 39.31 Kб

16586695_1099453363499232_1490309332_o.jpg — 41.84 Kб

Рівненський «Екоклуб» розробив програму «револьверний фонд» для жителів приватного сектору, але місцева влада її не підтримала. Активісти звернулись до Славути і Хмільницького. Там отримавши підтримку, впроваджують проект, який полягає у фінансуванні енергоощадних заходів та складається з кількох часток. Участь у фінансуванні бере, також, і сам «Екоклуб».

16522132_1099453213499247_375201017_o.jpg — 46.47 Kб

У «Екоклубі» в Рівненському Університеті водного господарства є три павільйони, в яких члени клубу постійно проводять різні кластери, тренінги, зустрічі, на яких надихають молодь і не тільки, на новий погляд до споживання енергії і дбайливого ставлення до неї . Щорічно представники «Екоклубу» звітують про свою роботу в Римі та Брюсселі.

Rivne_4.jpg — 75.18 Kб

На фото: голова «Екоклубу» - Андрій Мартинюк

Як розказав голова «Екоклубу» - Андрій Мартинюк, організація опікується глобальними питаннями екології. Прикладом цього стала розповідь про японські гроші, які в Україні просто розкрадаються. Мова йде про Кіотський протокол, згідно якого існує механізм, який дає можливість отримати країнам Світу гроші за зменшення парникових газів. У більшості країн Світу викиди постійно чи зростають, чи зменшуються.

В Україні вони, згідно звітам, постійно занижені, тобто країна має отримувати величезні вливання за це від світових еко-організацій. За часів правління Тимошенко, як розказав Андрій Мартинюк, тільки один раз в країну надійшов 1 мільярд Євро за скорочення викидів. Це цільові гроші, які мають піти на енергоефективні заходи, як наприклад у Чехії. В Україні також можна б було таким чином рятувати житловий сектор, замість того ці гроші просто зникають.

Прес-тур був організований Українським центром європейської політики з партнерами ГМ "ОПОРА"  та ГО "Екоклуб".

 
 
Яндекс.Метрика