Re:пост

joomla

Хто захистить южненського споживача у процесі реформи?

Golovna_stojivach_1.jpg — 66.61 KбРеформа сфери захисту споживачів в Україні розпочалась у 2016 році. За цей час в Южному місцева служба Держспоживслужба, як розповів її керівник, залишилася з обмеженими повноваженнями. Звернутися у службу южненським споживачам немає сенсу, адже там розглядатимуться питання фіто-санітарного контролю та санепідем нагляду. Основні функції допомоги споживачу міста надає відділ розвитку підприємництва торгівлі та послуг управління економіки ЮМР та громадська організація, яка існує в місті близька 10 років.

Реорганізація служби, яка займається контролем та перевірками, має побороти монополію державних лабораторій та дослідницьких центрів. Як наслідок, можуть виникнути нові структури, які створять конкуренцію. Всі експертизи держслужба зможе замовляти в недержавних дослідницьких центрах.

А поки, що, наприклад в Южному, згідно з реформою, Дерспоживнагяд доволі обмежений у повноваженнях.

Як може відстояти свої права южненець, якого не задовольнив товар?

Начальник відділу розвитку підприємництва торгівлі та послуг управління економіки Южненської міської ради розповіла про те, що южненці рідко навідуються до виконкому в питаннях захисту своїх прав. Всього 20 звернень за 2016 рік нарахували у відділі. Але ця цифра свідчить про те, що люди вирішують спірні питання «полюбовно», тобто на місці. І тільки у випадку, коли продавець чи магазин відмовляють у законному праві, споживачі ідуть у виконком.

- Відділ розвитку підприємництва торгівлі та послуг управління економіки працює із покупцями. Відповідно до ст..9 Закону «Про захист прав споживачів»,тобто придбаний товар якісний, але не підходить по якимось критеріями, споживач може тільки поміняти товар інший, за умови, що збережені всі чеки, не зіпсована упаковка – але це тільки обмін. Якщо на момент обміну алогічного товару немає у продажу, споживач має право або придбати будь-які інші товари з наявного асортименту з відповідним перерахуванням вартості, одержати назад гроші у розмірі вартості повернутого товару, або здійснити обмін товару на аналогічний при першому ж надходженні відповідного товару в продаж. Продавець зобов'язаний у день надходження товару в продаж повідомити про це споживача, який вимагає обміну товару. Гроші, сплачені за товар, повертаються споживачеві у день розірвання договору, а в разі неможливості повернути гроші у день розірвання договору - в інший строк за домовленістю сторін, але не пізніше ніж протягом семи днів. Стаття 8 говорить про те, що коли товар не якісний – тоді вже гарантійний ремонт товару, відбувається він протягом 14 днів чи по узгодженню сторін, - розказала Світлана Чебан, начальник відділу розвитку підприємства, торгівля та послуг. Деякі магазини не вказують, що гарантійний ремонт товару має тривати не довше 14 днів, каже пані Світлана, - часто пишуть «2 тижні ремонт, плюс 10 днів доставка, - все це дрібним шрифтом, - плюс запасна частина, комплектація» – загалом строк виростає від 30 днів до 45. Якщо покупець неуважно все це прочитав, то він попадає в ситуацію, коли його починають водити кругами. Але можна наполягти на тому, щоб товар був замінений у строк 14 днів. Це його права, - зазначає Світлана Чебан

Kop_1.jpg — 93.88 Kб

Спеціаліст навела приклад, що на період знаходження товару у гарантійному ремонті який був придбаний покупцем, на цей період збільшується гарантія на товар. Також покупець має потребувати аналогічний товар, наприклад, телефон на строк ремонту з обмінного фонду. Сервісний центр може дати висновок, що товар не підлягає ремонту і тільки тоді, покупцю можуть бути повернені кошти або запропонований іншій аналогічний товар.
За кожний день затримки усунення недоліків понад установлений строк (чотирнадцять днів) споживачеві виплачується неустойка відповідно в розмірі 1% вартості товару.

У місцевого відділу управління економіки небагато важелів впливу у спірних ситуаціях, його повноваження – консультація. Підприємці прекрасно знають про те, що в Україні мораторій на перевірки і деякі, недобросовісні, не дотримуються законодавства, зазначила Світлана Чебан. Представники управління економіки можуть звернутися в Інспекцію по захисту прав споживачів обласного рівня, з проханням провести перевірку торгівельного закладу. Отримавши скаргу, її відправляють у Київ, там дають чи не дають згоду провести перевірку об’єкту.

З продавцями, що намагаються ухилятися від виконання обов’язків проводяться бесіди та роз’яснення щодо дотримання законодавства у сфері захисту прав споживачів. У разі, якщо будуть встановлені випадки постійного порушення прав споживачів, питання щодо їх діяльності таких об’єктів будуть розглядатись на засіданнях комісії та на виконавчому комітеті. На сьогоднішній день представникам управління економіки вдається переконувати продавців щодо виконання законних прав споживачів.

All_2.jpg — 89.44 Kб

Деякі історії южненців, яких надурили в магазинах:

Історія Святослава, який купив в «Алло» декілька гаджетів на великі гроші:

- Купив телефон наприкінці вересня 2016 року в мережі «АЛЛО». Телефон Самсунг, на той час самий модний, за 26 тисяч гривень, планшет за 9 тисяч гривень, чохли там всілякі. Коротше, витратив - 36 тисяч гривень. Вони (продавці, - від ред.) запропонували застрахувати речі, а у подарунок пообіцяли 30% знижку на аксесуари, у вигляді картки. За цю картку заплатив 2 тисячі 300 гривень. Прихожу я через пару місяців – захотів купити навушники за 3 тисячі 500 гривень. Продавщиця нагадала про карту, я пішов за карткою додому, але вона чомусь на ці навушники не спрацювала. В магазині сказали, що ця карта розрахована на інші товари. Так що, мені використовувати знижку на дешеві товари? Я подзвонив їм на гарячу лінію, думав, мабуть, там пояснять, чому так. Мені відмовили - говорили, що треба почекати, відправляли смс, це було протягом півтора-двох тижнів, і досі не передзвонили. Продавці в магазині не розуміють, чому так сталося. Так мені і не зробили знижки. У виконкомі я написав скаргу, яку відправили в магазин. Але в центральному офісі магазину відповіли, що знижок все одно не буде. Але тепер у мене тріснув телефон, і я думаю, що мені нічого не поміняють. У договорі ні слова про знижку не сказано, це як подарунок від магазину «АЛЛО». Святослав поки що не вирішив, як буде робити далі, хоча в магазині вже запропонували йому знижку на 7%.

Kartochka_13.jpg — 93.34 Kб

Telephon_1.jpg — 25.81 Kб

Яскравими прикладами того, як відстоюють свої права южненська споживачі, стали розповіді Лариси Михайлової – члена Южнеської громадської організації спілки споживачів України, яка займається захистом прав споживачів в Южному протягом майже 10 років. Лариса консультує людей через соцмережі. Там южненці доволі часто викладають різні історії із своїми споживацькими митарствами.

Історія Романа, який у магазині «Фокстрот» купив телефон та додаткову гарантію. Під час додаткової гарантії потрібно було щось замінити в телефоні і йому відмовили. А потім, коли він звернувся до Лариси, вони розібралися і виявилося, що це не додаткова гарантія, а страхове відшкодування, якщо йому щось відремонтують. На його скаргу Роману відповіли, що з обмінного фонду не отримає нічого, тому що це не гарантійний випадок. Тож йому прийшлося чекати два місяці, але після звернень, які вони написала керівництву магазину, гаджет відремонтували безкоштовно. Як розказує Лариса, він зробив висновок, що не потрібно купляти додаткових страховок.

Історія Вероніки:

Вона купила на южненському ринку деталь для бензопили. Їй вона не підходила, а продавець не хотів міняти та повертати кошти. Жінка півроку з Біляр до Южного їздила, щоб добитися правди та зробити заміну. Але їй щоразу відмовляли. Після того, як Вероніка звернулася до Михайлової, і вони написали заяву на магазин про те, що пристрій не відповідає вказаним параметрам, все вирішилось за один день, підкреслила пані Лариса.

Ashan_1.jpg — 90.01 Kб

Історія про пуховик:

Одна жінка купила в магазині «Спортмастер» куртку. Прала її, як було написано на етикетці, але пір'я збилося, підкладка вся впала, збилася вниз. Вона звернулася до магазину, їй там відповідають – «НІ! Ми не поміняємо нічого!». Вона намагалася здати куртку в ремонт. Там їй відповіли, що не зможуть відремонтувати. Зрештою написала заяву про те, що просять провести експертизу куртки, і підтвердити, що, відповідно до закону жінка мала права прати і віднести в ремонт річ, тому що така інформація була на етикетці. Протягом тижня після того, як заява була написана, гроші за куртку повністю повернули.

Mihaylova_1.jpg — 85.50 Kб

Також до Лариси вже в цьому році почали звертатися пасажири 68 маршрутки «Одеса- Южний», від перевізника ПАО «Північтранс». Трапляються випадки, коли з багажного відділення зникають речі. Таке буває тому, що багажник не закривається, скаржаться пасажири, а також тому, що по дорозі багато зупинок, де будь-хто може вийти та «прихопити» з собою чиюсь валізу. Водії при цьому відповідальності ніякої нести не збираються. Лариса планує написати претензію перевізнику. Але для того, щоб щось довести, необхідно, по-перше, отримати квиток на проїзд. А саме його в южненський маршрутці навмисно не видають. По-друге, звертатися до керівництва та, звісно, до правоохоронних органів.

Основним моментом, розказує Лариса, у вирішенні кожної проблеми із покупкою, є заява, яку необхідно писати на власника магазину чи торгової точки. А потім все по-різному - десь потрібно писати на експертизу, іноді з обмінного фонду потрібно попросити речі, іноді написати про те, що має нарахуватися пеня – , каже Лариса Михайлова. Але будь-яку проблему можна вирішити, запевняє громадський діяч.

Chek_1.jpg — 95.47 Kб

Наостанок нашого спілкування пані Лариса навела пару прикладів зі свого життя:

- Я якось замовила двері собі, коли замовляла – мені виписали чек, там вказали, що доставка протягом двох тижнів. Я здивувалась, чому два тижні? Кажу: «Напиши 15 робочих днів». Він написав. Проходять вони – дверей немає. Власник привіз на тиждень пізніше, я йому пишу заяву, про те що прошу виплатити мені пеню – 3% від вартості дверей за кожен день прострочки. Продавець скаржився, не хотів отримати заяву. Я пішла у виконком, все описала там, і через тиждень мені зателефонував продавець з проханням прийти і взяти гроші.

Лампочки:

– Згоріли у мене якось дві лампочки-економки, я їх купляла у магазині «33 квадратних метри». Але ж я всі чеки зберігаю, і коробочки також. Отже і пішла міняти їх по гарантії. А в магазині одна така ж сама лампочка є, а іншої немає. Адміністратор мені сказав, що на ту, якої немає, вони мені повернуть ту суму, яка на чеку поставлена. Але я кажу «Ні! Ви мені повернете стільки, скільки вона коштує зараз!» Ми сперечалися, але я показала йому закон, я його завжди з собою беру, після з’ясування і зв'язування із керівництвом, мені повернули гроші по новій вартості товару.
Історії з щасливим фіналом у процесі боротьби за свої права в Южному – нормальна річ, кажуть спеціалісти. Але тільки треба відкривати закон та звертатися до спеціалістів, які можуть допомогти, щоправда, у деяких випадках це вкрай складна річ.

Market_4.jpg — 90.24 Kб

В окремих випадках, коли продавець товару не реагує на жодне звернення, потрібно надіслати скаргу до Держпродспожив служби, у випадку з Южним це – обласне управління. А також це можна зробити електронною поштою. В документі треба обов'язково вказати юридичну особу, а також юридичну та фізичну адресу компанії – відповідно, на це треба заздалегідь звернути увагу при купівлі онлайн. Це логічні вимоги, які діють і в ЄС – так само, як і вимога документального підтвердження фактів (чеки, квитанції, фото тощо). Протягом 30 днів після отримання скарги Держпродспоживслужба повинна проінформувати споживача про результати перевірки.

У грудні 2016 року Держпродспоживслужба отримала 426 звернень від громадян. Із них 336 стосувалися обману споживачів, реалізації товару без терміну придатності. Ще 69 скарг стосуються порушення санітарного законодавства (забруднення повітря, перевищення рівнів гучності), і лише 21 – неякісних харчів. Більш загальної статистики поки що немає: служба формально була створена в 2014 році, а на практиці запрацювала лише в 2016. Залишається сподіватися, що новий орган виявиться дієвішим, ніж попередники – Держспоживстандарт і Держспоживінспекція, зауважують аналітики Інформаційної компанії «Сильніші разом!».

 
 
Яндекс.Метрика