Re:пост

joomla

Субсидіантів в Южному за три роки збільшилось у десятки разів. Чи врятують державні гроші від комунального колапсу?

Golovna_subsidiya.jpg — 63.41 KбМонетизації субсидій, нібито, бути, заявив прем’єр-міністр 26 квітня. По 700 гривень держава має заплатити 1,5 мільйонам родин, які потребують допомоги у питанні оплати за комунальні послуги. Як дізнався «Rе:пост», в Южному кількість субсидіантів за 3 роки збільшилась майже на 70%. Домогосподарств, які отримують субсидії в Южному, на першу половину 2017 року більше півтори тисячі. Проте комунальні підприємства в опалювальний період, систематично потерпають від заборгованості від держави за субсидіантів. Чи запрацює в цьому році монетизація субсидій, для чого вона і як працює система нарахування субсидій в Южному, дізнавався «Re:пост».

 Що таке субсидія і кому вона надається?

Субсидія – це грошова допомога, що надається державою за рахунок коштів бюджету, а також спеціальних фондів юридичним особам, місцевим державним органам, іншим державам. Це вид цільової допомоги зазначеним особам, що надається за рахунок коштів бюджетів або цільових фондів.
Субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні осіб. В окремих випадках на підставі рішення комісії та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні на підставі договору найму (оренди) житла, якщо їй нараховується плата за житлово-комунальні послуги, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію.

Infografika_2.jpg — 92.03 Kб

Відділ субсидій у м. Южному працює з 1995 року. Якщо зробити аналіз призначення субсидій за декілька останніх років, то:
2014 рік: середня кількість домогосподарств, які отримують житлову субсидію - 22. Середній розмір субсидії на домогосподарство – 410,14 грн., максимальний розмір субсидії на домогосподарство -859,66 грн., мінімальний – 5,67 грн. Середній дохід сім’ї – 1 429,01 грн. Сума призначених субсидій у місяць в середньому склала - 40 927,17 грн.

2015 рік: середня кількість домогосподарств, які отримують житлову субсидію -523. Середній розмір субсидії на домогосподарство – 1 057,32 грн. Максимальний розмір субсидії на домогосподарство -3 163,27 грн. Мінімальний – 20,44 грн, при середньому доході сім’ї – 3 287,89 грн. Сума призначених субсидій у місяць в середньому склала – 162 754,50 грн.

2016 рік: середня кількість домогосподарств, які отримують житлову субсидію – 1052. Середній розмір субсидії на домогосподарство – 1 441,47 грн. Максимальний розмір субсидії на домогосподарство - 3 601,21 грн. Мінімальний – 17,79 грн. Середній дохід сім’ї – 4 316,25 грн. Сума призначених субсидій у місяць в середньому склала – 544 359,50 грн.

Subsidiya_12.05.jpg — 96.85 Kб

Ситуація у І кварталі 2017 року: середня кількість домогосподарств, які отримують житлову субсидію 1560. Середній розмір субсидії на домогосподарство – 1 527,03 грн., максимальний розмір субсидії на домогосподарство - 3 662,71 грн., мінімальний – 6,29 грн. Середній дохід сім’ї – 4 371,49 грн. Сума призначених субсидій у місяць в середньому склала – 1 815 049,00 грн.

Кількість осіб , які отримують житлову субсидію у нашому місті у 2014 році приблизно склала 3,91% по відношенню до несубсидіантів, у 2015 році приблизно 5,67%, у 2016 році приблизно 8,86%, у першому кварталі 2017 року приблизно 10,18%.
Із 1560 сімей отримувачів житлових субсидій у приватному секторі проживає 21 сім’я, що становить 1,35%.

infografika_1.jpg — 93.09 Kб

Що про субсидії думають южненські субсидіанти?

Самі ж субсидіанти по-різному ставляться до процесу оформлення чи отримання субсидій. Деякі з южненців бояться оформляти субсидії, мовляв, колись їхні діти не зможуть розрахуватися із державою і будуть змушені віддати квартири батьків, які отримали у спадок. Проте такий переляк мають далеко не всі, і решта оформляє субсидії дуже активно. Так Вікторія, жінка пенсійного віку, отримує субсидію з 2010 року. Вона каже, що за її однокімнатну квартиру субсидія складає 9, 66%, це 231,14 гривень. Про монетизацію вона каже, що це непогано, але 700 гривень для всіх – це незрозуміла цифра. Адже кожен споживач має різні квадратні метри житла, різну систему економії, а також вона вважає, що реальні гроші на рахунку – це постійна спокуса і толку з цього не буде.

Subsidiya_12.05.02jpg.jpg — 89.37 Kб

Як отримують постачальники комунальних послуг відшкодування по субсидіях?

Зв'язок між комунальними підприємствами, які надають послуги та субсидіантами – прямий. Держава віддає постачальникам послуг чи ресурсів гроші за тих, кому вона допомогає, тобто субсидіантів. Проте керівники цих установ нарікають на постійне затримання коштів від держави. Така ситуація формує багатомільйонні борги і не дає можливості надавати якісні послуги чи робити ремонти. Проте монетизація на рівні підприємств, що надають комунальні послуги, поки що у перспективі. Адже наразі діє Постанова КМУ №20, що затверджує порядок розрахунку через систему взаємозаліків між постачальниками послуг і державним бюджетом.
На ділі це означає, що замість живих грошей в системі циркулює розрахунок «протоколами» - такими собі «борговими розписками». В ланцюжку – близько 7-9 учасників, і швидкість розрахунків залежить від їхньої організації роботи з документами. Зазвичай бюрократичні машини рухаються поволі, тож і справа затягується, пишуть аналітики Інформаційної кампанії «Сильніші разом!»

1479817646_sub0.jpg — 82.90 Kб

Як розказали в інтерв'ю представники комунальних підприємств Южного, історія із субсидіями надскладна в Україні. З однієї сторони, субсидія – це вагома допомога від держави окремій родині, з іншого боку - система відшкодування підприємствам, які продають свої послуги надзвичайно бюрократична. Директор КП МЖКЦ (міський житлово-комунальний центр) – Андрій Шестов, зазначив, що гроші від держави йдуть через фінуправління, а не через рахунок МЖКЦ. Вони потрапляють на рахунок Лиманського РЕМу взаємозаліком за використану електроенергію. Якщо відбувається затримка у відшкодуванні за субсидії, то «страждає» саме РЕМ.

КП «ЮТКЕ», як розказав директор підприємства Ігор Чугунніков, має розраховуватись із НАК Нафтогазом щомісяця і віртуальні державні кошти за субсидії мають проходити через їхні рахунки. Проте саме у цьому опалювальному сезоні вони потрапляли на місяць чи два пізніше. У попередніх роках держава відшкодовувала кошти підприємствам, які розраховуються за газ, з урахуванням авансу. Але НАК «Нафтогаз» потребує вчасних проплат за використаний газ. Тобто держава змушує такі підприємства додатково ставати боржниками. А також процес підписання документів, які необхідно надати на відшкодування за субсидіантів, надзвичайно складний. У Южному він проходить так: документи оформляються у КП, потім в соцслужбі, потім потрапляють у фінуправління, після цього пакет документів необхідно завезти в Одесу у обласне фінуправління. На це витрачається іноді не один день, після цього пакет на підписи відправляється у Київ в НАК «Нафтогаз». І вже після цього потрібно знов повернути підписаний варіант договору всім у зворотньому порядку. Зараз держава заборгувала КП «ЮТКЕ» за субсидіантів більше 1 мільйона 600 тисяч гривень:
- Зараз ми намагаємося оформити ще 200 тисяч гривень заборгованості по субсидіях, тобто загальна сума буде – 1,800 мільйон гривень. На сьогодні заборгованість по газу знижується на нашому підприємстві, тобто, якщо ці пільги та субсидії не погасять до момента погашення боргу за газ, то умовно у нас вийде переплата. І наше підприємство стане заручником того, що у літній період нам не буде за що підготуватися до зими, - директор КП «ЮТКЕ» Ігор Чугунніков.

Адресна монетизація, як вона може працювати:

Монетизація на рівні споживача означає, що на спеціальний рахунок йому будуть надходити субсидійні кошти, які він зможе витратити. В Мінрегіоні обговорювали і розглядали кілька варіантів, як можна тратити кошти
- кошти можна витрачати на будь-що. Втім, у випадку заборгованості за комунальні послуги споживач буде позбавлений субсидії.
- кошти витрачаються на оплату комунальних послуг, зекономлені залишки наприкінці року (опалювального сезону) можуть бути монетизовані і спрямовані на енергоефективність.
- кошти можуть витрачатись на енергоефективні заходи або ж на оплату комунальних послуг.
«В будь-якому випадку монетизація субсидій на рівні споживача дає йому змогу скоротити витрати і «злізти з голки державної підтримки». Мотивацією до витрати коштів саме на енергоефективні заходи стане нестабільність українських реалій та обсягів соціальних норм. Адже сьогодні ти субсидіант – а завтра вже ні. Сьогодні ти вкладаєшся в соціальні норми – а завтра маєш доплачувати суттєві суми навіть попри субсидії. Один раз модернізувавши своє житло – ти зменшуєш рахунки і оплату надовго», - пояснює аналітик ГО «Український центр європейської політики» Дмитро Науменко.

Однак уряд вирішив запропонувати свою версію монетизації субсидій. Тож 26 квітня пролунала заява прем’єр-міністра Володимира Гройсмана про перший крок у монетизації субсидій. 1,5 мільйона сімей отримують від держави по 700 гривень.

Groysman.jpg — 88.67 Kб

Урядовий проект монетизації зекономлених субсидій передбачає грошову виплату енергозберігаючим сім'ям - еквівалент вартості зекономлених 150 кіловат електроенергії, якщо цей ресурс використовується для опалення, або 100 кубів газу. Субсидіантам, які вели енергоефективне домогосподарство, для отримання коштів необхідно буде з 1 липня до 1 вересня подати заяву в місцеве управління соціального захисту населення, на підставі якої буде здійснюватися виплата грошової винагороди за енергоефективність.

Інформацію про наявність економії кожен одержувач субсидії може відстежувати в своїй платіжці або шляхом звернення до постачальника газу або електроенергії, якщо вони використовуються для опалення. Відкриття рахунку в банку, як і вибір самої уповноваженого банківської установи, через які проводяться виплати соціальних допомог і пенсій, здійснюється субсидіантом самостійно. На момент подачі заяви рахунок в банку повинен бути вже відкритим. За інформацією сайту "112ua".

 
 
Яндекс.Метрика